I dag går Grønland til valg midt i en amerikansk charmeoffensiv: »Dansk diplomati er ved at få baghjul«

Det grønlandske valg foregår midt i en diplomatisk offensiv fra USA. Amerikanerne er dybt engagerede i at vinde grønlændernes støtte fra deres nye generalkonsulat. For ingen ved, om Grønland en dag træffer beslutning om at blive selvstændigt, og så skal USA være parat.

USAs nye konsulat ved Arktisk Kommando i Nuuk i Grønland. Amerikanerne er i gang med en charmeoffensiv efter årtier med stor modstand fra grønlandsk side. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Mads Claus Rasmussen

De tre amerikanske diplomater, der nu er rykket ind i den grønlandske hovedstad, Nuuk, er på en stor charmeoffensiv for at vinde grønlændernes »hearts and minds«, som amerikanerne selv kalder det.

Amerikanerne har et fast blik på den politiske udvikling i Grønland. Især selvstændighedsbevægelsen har deres bevågenhed, som tidligere amerikanske ambassadørers indberetninger til Washington har vist.