Stenbiderrognen har i mange år været en forårsbebuder, og de senere år er dens popularitet kun steget.
Priserne på de lyserøde perler er også eksploderet, og angiveligt har den nogle steder været oppe på 3.000 kroner kiloet, både på grund af øget efterspørgsel og faldende udbud.
Der kommer færre og færre af fiskene i fiskernes net, og nu er fiskeriminister Jacob Jensen (V) gået i dialog med forskere og fiskeribranchen om, hvorledes man fremover skal forvalte stenbideren. Det skriver Jyllands-Posten, der også skriver, at årets fangst er den laveste i årtier.
Af Fiskeristyrelsens statistikker fremgår det, at der i både 2014 og 2015 blev landet omtrent 500 ton stenbiderhunner i Danmark. I 2022 var fangsten nede på 20 ton. I år, hvor sæsonen ifølge Jyllands-Posten er overstået, er fangsten helt nede på knap 12 ton.
Det svarer til et fald på omtrent 98 procent i forhold til de to store stenbiderår i 2014 og 2015.
Seniorrådgiver Morten Vinther fra DTU Aqua udtaler til Jyllands-Posten, at »tilbagegangen er voldsom«, og at der ikke er tvivl om, at man bør kigge på at lave restriktioner som eksempelvis fredning af fisken i en periode.
»Klimaændringer har gjort farvandet omkring Danmark varmere. Men det kan også sagtens være, at stenbideren har lidt under et for højt fisketryk,« siger Morten Vinther, der også peger på, at det at fiske stenbiderhunnen, kulsoen, for at tage rognen, og dermed formeringen, kan gå ud over bestanden. Han ønsker dog ikke at konkludere, hvad årsagen til tilbagegangen er.
Politiken skrev tidligere på året også om de svindende mængder stenbidere i de danske net.
Ifølge avisen findes der ingen myndigheder, der systematisk holder øje med fisken, og der findes ingen forvaltning af bestanden i Danmark, som må fiskes når som helst og hver som helst, helt uden restriktioner. Det står i modsætning til eksempelvis Norge, Grønland og Island, som alle har forvaltningsplaner, fangsttidspunkter og kvoter for stenbiderne.