Syditalien nærer vreden mod immigranter. Men Palermo har altid været deres by

Først boede her sikanere, inden fønikere, grækere og kartagere koloniserede øen. Så fik romerne kontrol over Sicilien, og da først romerriget var brudt sammen, kiggede vandaler, vikinger og arabiske handelsfolk forbi. Sicilien og Palermo har haft besøg af stort set alle folkeslag.

Migranter er glade for Ballarò-markedet i Palermo, hvor migranter især fra Bangladesh sælger bønner, som de dyrker i nærområdet. Det har gjort mafiaen, der ser det som et angreb på på deres traditioner og kontrol, vred. GIANNI CIPRIANO

Boderne bugner af sicilianske blodappelsiner og mandler. Muslinger fra Middelhavet glimter sort i solen. Guldbrasen hænger to og to, bundet sammen med gul snor ved halerne. I nogle boder forsøger man at friste de forbipasserende med den traditionelle salat med kalvebrusk eller en sandwich med kalvemilt.

Men mange af immigranterne, som handler på Palermos Ballarò-marked, ignorerer de sicilianske boder og går målrettet efter stakkene med hjelmbønner eller hyacintbønner, som de somme tider kaldes på grund af den lilla farve. Eller sheem, som de hedder på bengali.