Juleaftensdag blev Storbritannien og EU enige om en handelsaftale, og dermed kunne mange ånde lettet op i Bruxelles og i London.
Den endelige aftale blev indgået mellem Storbritanniens premierminister, Boris Johnson, og kommissionsformand Ursula von der Leyen. Men hvad skal der nu ske?
EUs Brexit-chefforhandler, Michel Barnier, skal fredag give EU-ambassadører en orientering om, hvad den nye handelsaftale indeholder. Aftalen på cirka 2.000 sider er endnu ikke offentliggjort, men en opsummering på 34 sider kan dog læses på den britiske regerings hjemmeside.
Storbritanniens chefforhandler, Lord Frost, lover, at aftalen inden længe bliver offentlig, men har endnu ikke nævnt en specifik dato.
Storbritannien forlader officielt EU 31. december, og aftalen skal nu godkendes af EUs Ministerråd og det britiske under- og overhus. Det er usandsynligt, at EUs Ministerråd når at stemme i 2020, hvilket i realiteten betyder, at aftalen er midlertidig, indtil den bliver stemt igennem. I Storbritannien finder afstemningen sted 30. december.
Det britiske arbejderparti, Labour, kalder aftalen for »tynd«, men har givet udtryk for, at den er bedre end ingen aftale.
Ursula von der Leyen beskriver aftalen som »fair« og »afbalanceret«, og hun understreger, at Storbritannien fortsat er en »trofast partner« til EU.
Også premierminister Boris Johnson understreger, at selvom briterne nu »har taget kontrol over egen skæbne og egne love«, så er Storbritannien stadigvæk tæt knyttet til Europa kulturelt, historisk og strategisk.