Træning med løst krudt og skibe uden missiler: Ministeren mener, at danske soldater har, hvad de har brug for

På en flyvetur fra Letland til København skulle forsvarsminister Morten Bødskov (S) svare på, hvorfor soldater på danske kaserner slås med slidt og manglende udstyr. Men han ville langt hellere tale om den gruppe soldater, der faktisk har udstyret.

Morten Bødskov besøgte i fredags den danske kampbataljon i Letland. Han forudser selv, at NATO til juni vil stille krav til, hvad medlemslandene skal investere i. »Vi vil blive rost af medlemslandene for samlet set at have løftet forsvarsbudgetterne. Og jeg tror, kravet vil være, at vi i højere grad investerer i noget, vi kan bruge sammen,« siger han. Toms Kalnins/EPA/Ritzau Scanpix

Mug i lastbilerne, skydeøvelser uden ammunition og for små støvler. Soldater i det danske forsvar har over de seneste tre måneder fortalt i Berlingske om problemer med det udstyr, de får stillet til rådighed af den danske stat.

Med ord som »statens største vikarbureau« har soldaterne fortalt, hvordan de mangler tid til øvelser og til almindelig træning, fordi de ad flere omgange er blevet brugt til at løse statslige ad hoc-opgaver som grænsebevogtning og coronaberedskab.