Der fortsætter med at komme flere indlæggelser på landets sygehuse med patienter, der er smittet med coronavirus.
Fredag er 186 smittede personer indlagt på landets sygehuse. Det er en stigning fra 153 personer torsdag. Det oplyser Statens Serum Institut.
Ud af de indlagte er 37 personer på en intensiv afdeling. 32 af disse har brug for en respirator.
Indtil videre har der været ni dødsfald i Danmark, hvor de døde har været smittet med coronavirus.
Det er ikke ensbetydende med, at virusset er dødsårsagen. I flere af tilfældene har patienter også haft andre alvorlige sygdomme. Det har flere af landets regioner oplyst.
De danske sundhedsmyndigheder forudser, at antallet af indlæggelser vil stige de kommende uger, i takt med at flere bliver smittet.
Det ventes at lægge et stort pres på landets sygehuse. Derfor er alle ikke-akutte operationer udskudt for at give plads til coronapatienter.
Samtidig er sygehusene i gang med at oplære læger og sygeplejersker med andre specialer til at kunne arbejde på intensivafdelinger.
De skal blandt andet oplæres i at bruge respiratorer, som de mest syge coronapatienter har brug for.
Opdateres...
/ritzau/


