Kræftpatienter over hele landet må vente længere på en operation end de 14 dage, som ellers er det maksimale ifølge loven.

Og i flere regioner er overskridelserne af ventetiden sket uden patienternes samtykke.

Det viser redegørelser fra regionerne, som er afleveret til Sundhedsstyrelsen.

Redegørelserne omhandler fjerde kvartal sidste år samt første kvartal i år.

Her fremgår det, at kræftpatienter flere gange er blevet behandlet for sent.

Men det er ikke i alle tilfælde, hvor reglerne ligefrem er overtrådt.

I Region Hovedstaden har man for perioden fundet 470 forløb, hvor kræftpatienter ikke er blevet behandlet inden for de maksimale 14 dage.

Her er langt størstedelen blevet informeret om og har accepteret de længere ventetider, vurderer regionen.

Derimod er der 46 tilfælde, hvor reglerne ikke er overholdt. Men det er uklart, om det betyder, at de ikke er informeret om deres rettigheder, om de er blevet informeret, men ikke har accepteret det, eller om der har været andre omstændigheder.

Rettighederne skal dog være tydelige for patienterne, siger Lars Gaardhøj (S), der er regionsrådsformand i Region Hovedstaden.

»Målet er naturligvis at overholde tidsfristerne i alle patientforløb på alle kræftområder.«

»Og det skal være meget tydeligt for patienterne, at de kan tilbydes behandling et andet sted inden eller uden for regionen, hvis vi ikke har en tid inden for fristen,« siger han i en pressemeddelelse.

I Region Syddanmark viser rapporten, at 81 kræftpatienter er blevet opereret for sent.

Men i 79 af tilfældene er patienterne blevet oplyst om det og har modtaget en tid senere end den maksimale ventetid på 14 dage, som de har accepteret.

Regionen vurderer, at der i alt er tale om to tilfælde, hvor ventetiden var mere end 14 dage, og hvor patienterne ikke er oplyst om deres rettigheder. Dermed er reglerne i disse forløb overtrådt, vurderer regionen.

Nogenlunde samme billede tegner sig i Region Nordjylland.

Her er reglerne ifølge regionen overtrådt i 6 ud af 125 patientforløb. Her har patienterne ventet i en til fem dage for meget.

I Region Sjælland vurderer man, at patienterne i over 90 procent af de undersøgte forløb bliver udredt og behandlet inden for tidsfristerne.

Men otte patientforløb er blevet indberettet til Sundhedsstyrelsen, fordi de ikke har levet op til kræftpatienters rettigheder om ventetider.

»Vi har desværre udfordringer på nogle kræftområder. Det er udfordringer, som vi kender til i forvejen,« siger Jesper Gyllenborg, der er koncerndirektør i Region Sjælland, i en pressemeddelelse.

I Region Midtjylland, hvor sagen om ventetider i kræftforløb første gang udsprang fra, er der også eksempler på, at reglerne ikke er overholdt.

Sagen omhandlede i første omgang problemer for mave- og tarmkræftpatienter på Aarhus Universitetshospital.

Men rapporten, der er offentliggjort fredag, viser også kapacitetsudfordringer på afdelinger for dem med kræft i urinveje, bryster og kvindelige kønsorganer.

I alt har regionen indberettet 47 overskridelser af reglerne til Sundhedsstyrelsen. Det fremgår af redegørelsen.

Regionernes redegørelser kommer i forlængelse af en genopretningsplan på kræftområdet, som sundhedsminister Sophie Løhde (V) lancerede i foråret.

Der er dog forskel på, hvordan regionerne hver især har gennemført redegørelsen. Det kan for eksempel skyldes, at de har forskellige it-systemer.

/ritzau/

Få overblikket hver morgen

Tilmeld dig nyhedsbrevet »Dagens overblik« og få de vigtigste historier direkte i din indbakke.