»Hykler! Hykler! Hykler!«

Socialdemokratiets formand Mette Frederiksen blev mødt af buhråb og slåskamp i Fælledparken, da hun holdt tale 1. maj. Dybt inde i fagbevægelsen gemmer sig en dyb skepsis over, hvorvidt de samme politikere, der har været med til at afskaffe efterløn og hæve pensionsalderen, rent faktisk er i stand til at gøre noget for de nedslidte.

Under Mette Frederiksens tale på den store scene opstod der flere gange tumult mellem de fremmødte ungdomsorganisationer. Særligt DSU (Danmarks Socialdemokratiske Ungdom) og BJMF (Bygge-, Jord- og Miljøarbejdernes Fagforening) var enkelte gange i slagsmål. Foto: Asger Ladefoged

»Hykler! Hykler! Hykler!« lød det taktfast mod Socialdemokratiets formand, Mette Frederiksen, da hun holdt tale i Fælledparken 1. maj.

Hun smilede overbærende, men det var svært at se for de fleste tilskuere, for nogle vrede unge mennesker havde spændt et banner op, der dækkede udsigten til stort set hele scenen.