Godmorgen! Regeringen er dybt splittet over afgifter på elbiler. Men først dagens andre vigtige overskrifter.
Tophistorier
Anders Fogh efter topmøde hos Trump: »Putin er på niveau med verdenshistoriens værste forbrydere: Adolf Hitler, Josef Stalin, Saddam Hussein«.
Ukendte pengemænd betaler danskeres skattegæld: Nu kræver tidligere skatteminister svar.
Vor tids religionskrig er nået til Spanien. Her drømmer højreprofil om et moderne korstog mod muslimer.
Trump er blevet bevidst om, at topmødet med Putin var en fuser. Det er en gave til Zelenskyj og resten af Europa, skriver USA-korrespondent Jacob Heinel.
Kriminelle hvidvasker nu over 100 milliarder kroner om året.
Dagens vigtige: Regeringen er dybt splittet over elbilsafgift
Danskerne køber elbiler, som blev de betalt for det.
Men ved starten af det nye år kan elbilerne stige markant i pris, hvis ikke en eksisterende aftale om afgifter bliver ændret.
Og det scenario har skabt et internt slagsmål i regeringen.
Berlingske har gennem en lang række samtaler med kilder i regeringspartierne taget temperaturen på Socialdemokratiets, Venstres og Moderaternes positioner, og der tegner sig et billede af partier, der står meget langt fra hinanden.
Også selvom de tre partier i SVM-regeringen i regeringsgrundlaget har bundet sig op på at undersøge »mulighederne for at øge ambitionerne på antallet af rene elbiler«.
I det ene ringhjørne står Venstre og Moderaterne, som fuldstændig vil afskaffe afgiften på køb af elbil.
Modsat står Socialdemokratiet, der, som tiden går, bliver mere og mere lun på bare at lade den nuværende aftale køre videre, så afgiften på dyre elbiler ikke bare består, men stiger.
I dag betales der en registreringsafgift på 60 procent af den del af prisen, der ligger over 420.000 kroner. Elbiler under den grænse er afgiftsfrie. Men fra 2026 frem til 2030 vil den afgift blive hævet, så den ender på det dobbelte – 120 procent – samtidig med at den skal betales allerede fra en købspris på 280.000.
Bag regeringspartiernes position ligger en buket af overvejelser:
Om der skal indføres andre typer afgifter. Om velfærd fremfor skattelettelser. Om vælgere i land og by.
Men for nu er forhandlingerne – som foregår mellem finansminister Nicolai Wammen (S), økonomiminister Stephanie Lose (V) og kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) – gået helt i stå.
I artiklen her kan du få overblik over, hvor meget elbiler i forskellige prisklasser kan stige i pris i 2026.
Dagens Pilestræde
Efter Israels mord på en højt profileret Al Jazeera-journalist i Gazastriben har kampen om fortællingen raset i både Mellemøsten og i Vesten. Men der gemmer sig en større fortælling i den strid, nemlig historien om et statsfinansieret mediehus fra Qatar.
Hør Berlingskes mellemøstkorrespondent, Gunnar Willums, analyse af, hvad vi skal mene om tv-stationen Al Jazeera.
Fik du læst?
Kultur | I Sverige er han forbudt, og Anders Matthesen er flintrende ligeglad. Nu går han efter en uhørt rekord.
Sundhed | Han er træner for Simon Kjær og Thomas Delaney. Nu opfordrer han os til at droppe motionscenteret.
Internationalt | Hun er migrantkritiker og får fængsel. Han er venstreorienteret og får frihed. »En national skamplet,« lyder det i britisk avis.
God dag!



