Der kommer en ny minister i klima-, energi- og forsyningsministeriet.
Og det bliver en mand, der aldrig har siddet i Folketinget.
Ny minister for de vigtige områder bliver Lars Aagaard. Det er Moderaternes formand, Lars Løkke Rasmussen, der har hentet den mangeårige lobbyist ind på Slotsholmen.
Dermed vælter Lars Aagaard socialdemokraten Dan Jørgensen af pinden. Han forlader dog ikke helt klimaområdet, da han skal være minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik.
Den 55-årige Lars Aagaard er en mand med dyb indsigt i klimaområdet.
For otte måneder siden forlod han en højt profileret position som administrerende direktør i den nyfusionerede brancheorganisation for dansk energi, Green Power Denmark.
Den tidligere toppolitiker og udenrigsminister for Venstre, Kristian Jensen, overtog posten.
Har markeret sig i klimadebatten
Da Lars Aagaard torsdag mødte op foran Statsministeriet sagde han til Ritzau, at han »følte det var hans pligt« at sige ja til ministerjobbet.
»Det var kæmpe overraskelse. Jeg havde ikke lige set, at mit liv skulle tage den drejning,« sagde han.
Lars Aagaard er en af to ministre, der ikke er folkevalgt. Den anden er Christina Egelund, der er ny uddannelses- og forskningsminister. Hun er også hentet ind til posten for Moderaterne.
Lars Aagaard har i en årrække også været en central klimapolitisk debattør, og han har siden november i år været partner i Kraka Advisory med ansvar for klima- og energi.
I november udtalte han sig i et større interview med Berlingske om, hvad han mener en ny regering bør gøre på klimaområdet.
Her lød det blandt andet, at han ikke er imod målet om en 70-procents reduktion, men han mener ikke, at det er nok at fokusere snævert på FN-målet, hvis vi skal kunne kalde os et klimamæssigt foregangsland.
»Lad os turde diskutere, om vi har den helt rigtige klimalov. Jeg tror godt, man kan definere en, som er mere globalt orienteret, og hvor vi bruger vores ressourcer i Danmark bedst muligt til at få den globale CO₂-udledning ned,« sagde han.

Lars Aagaard opfordrede blandt andet politikerne til at lave en ny industripolitisk strategi, hvor man i endnu højere grad går efter at udvikle grønne løsninger, som kan eksporteres til andre lande, og efter at producere grøn energi, som vi kan eksportere til det øvrige Europa.
Danskernes forbrug kommer vi ifølge Lars Aagaard heller ikke udenom at se på, lød det i november.
»Det er for let at stille sig op og sige, jeg vil ikke have, at dansk landbrug producerer kød, for så at gå ned i Nettos eller Irmas køledisk og købe en rullesteg. Det går ikke, for det er den enkeltes forbrug, der i sidste ende er definerende for, hvor meget vi reducerer CO₂-udledningen både i Danmark og globalt,« sagde han og tilføjede:
»Vi bliver nødt til at arbejde på en konstruktiv måde med, hvordan vi ændrer vores forbrug, så vi gradvist får en anden kultur for, hvad der er rimelig adfærd.«
Ny klimaminister får varm modtagelse
Den nye minister bliver også formand for regeringsudvalget »Udvalget for Grøn Omstilling«. Han kommer dog ikke til at sidde i de to magtfulde udvalg, koordinationsudvalget og økonomiudvalget.
Den nye minister får en varm modtagelse fra forskellige aktører på klimaområdet.
Foreningen Klimabevægelsen skriver i en pressemeddelelse at rådet ser frem til at se, hvilken retning han kan sætte.
»Det er vigtigt, at der sættes fart på udbygningen af vind- og solenergi, samt at biomassen bliver udfaset. Det er dog også vigtigt, at klimaministeren har et bredere sigte for sit ministerium, og det håber vi også, at den nye minister vil arbejde med,« siger Frederik Roland Sandby, der er Klimabevægelsens sekretariatsleder.
Hos Dansk Fjernvarme ønsker direktør Kim Mortensen den nye minister tillykke.
»Jeg har kendt Lars Aagaard, siden jeg som energiordfører i Folketinget mødte Lars Aagaard som en dygtig lobbyist,« siger Kim Mortensen og tilføjer:
»En ting er sikkert, og det er man ikke kan tage engagementet fra Lars Aagaard. Det engagement ser jeg nu frem til, at den nye minister bringer ind i regeringen, så vi i fællesskab kan arbejde for et grønnere og rigere Danmark«.
Også hos Lars Aagaards tidligere arbejdsplads, Green Power Denmark, er man tilfreds med den nye minister. Her skriver administrerende direktør Kristian Jensen i en pressemeddelelse, at vi nu får en minister med stor kapacitet og dyb indsigt i området.
»Den nye minister skal løse store udfordringer, som vil få varig betydning for det danske samfund. Energipolitik er også sikkerhedspolitik, miljøpolitik, erhvervspolitik og fordelingspolitik. Hvis ikke vi vidste det i forvejen, har vi lært det efter Ruslands invasion af Ukraine og den efterfølgende energikrise,« skriver Kristian Jensen.