For syv måneder siden forlod han toppost i energibranchen – nu er han tilbage og stiller spørgsmål ved den hellige gral i dansk klimapolitik

Er den danske klimalov virkelig verdens bedste klimalov og redder en ensidig jagt på at nå 70-procent målet nu også det globale klima? De spørgsmål vil tidligere administrerende direktør i brancheorganisationen Green Power Denmark og ny klimadirektør og partner i tænketanken Kraka, Lars Aagaard, have en ny regering til at tage stilling til.

»Det har været let for mig at holde op med at have en direktør titel, og jeg har nydt friheden de seneste måneder. Det eneste, jeg har savnet, har været at møde ind mandag morgen og møde nogle mennesker, der vil noget, kan noget, og som man kan udvikle ideer og tanker med,« siger Lars Aagaard, ny partner med ansvar for klima og energi hos Kraka, og tidligere administrerende direktør i Dansk Energi (nu Green Power Denmark). Rune Øe

Lars Aagaard forlod for syv måneder siden en højt profileret position som administrerende direktør i den nyfusionerede brancheorganisation for dansk energi, Green Power Denmark, og overlod posten til Kristian Jensen, tidligere toppolitiker og udenrigsminister for Venstre.

Den 55-årige Lars Aagaard, der i en årrække har været en central klimapolitisk debattør, har ifølge eget udsagn nydt friheden uden jakkesæt og direktørrygsæk og vandret dele af USA tyndt. Men nu vender han tilbage til klimaorkanens øje som ny partner med ansvar for klima og energi i den økonomiske tænketank Kraka. Her får han til opgave at sætte skub i den danske klimadebat med udgangspunkt i, hvad der tjener samfundsøkonomien bedst.