Når Matas-kunderne skal have nye skønhedsprodukter, sker det i stigende grad online.

Det viser butikskædens halvårsregnskab torsdag morgen.

Kæden har i regnskabsårets andet kvartal omsat for knap en milliard kroner. Det er 1,6 procent mere end i samme periode sidste år.

Matas har sideløbende noteret sig en stigning i onlinesalget på hele 9,9 procent, og det er altså med til at drive væksten, lyder det i regnskabet.

Gregers Wedell-Wedellsborg, topchef i Matas, er tilfreds med, at væksten er fortsat til trods for stigende leveomkostninger. Det siger han i en kommentar til regnskabet.

»Kunderne handlede generelt hyppigere og købte for mere på grund af det udvidede sortiment på matas.dk,« siger han.

Matas har tjent 46,7 millioner kroner i andet kvartal. Det er cirka ti millioner kroner mere end i andet kvartal 2021. For hele første halvår lander overskuddet på 116 millioner kroner.

Topchefen forventer dog, at kæden er på vej ind i en vanskeligere økonomisk periode i anden halvdel af regnskabsåret.

»Vi ser tegn på, at kunderne vælger billigere produkter og skærer ned på forbruget i slutningen af måneden,« siger Gregers Wedell-Wedellsborg.

Alligevel fastholder kæden sine forventninger til hele det skæve regnskabsår.

Omsætningen forventes at lande på mellem cirka 4,4 og 4,5 milliarder kroner.

Matas har i alt 261 fysiske butikker. En af dem er beliggende på Færøerne, mens resten befinder sig i Danmark.

Kæden beskæftiger mere end 2000 medarbejdere.

/ritzau/