Overdommerne: Minkavlernes førstemand er den eneste med is i maven – og det er hans livsværk, der bliver slagtet

Trods den tragiske baggrund tager minkbranchens formand, Tage Pedersen, ugens optur, selvom han nu skal lægge Kopenhagen Fur i graven. I modsætning til branchens såkaldte minister Mogens Jensen (S) har brancheformandens udmeldinger været konsistente fra dag ét. Nævnte Jensen ryger med bulder og brag på årets hidtil værste nedtur.

Minkbranchens formand, Tage Pedersen, er vist gjort af langt sejere og mere driftssikkert stof end den forvirrede og panikramte såkaldte fødevareminister Mogens Jensen (S). Helle Moos/PR

Overdommerne har fået stor respekt for formanden for Danske Minkavlere, Tage Pedersen, som tilsyneladende er det eneste menneske, som har formået at bevare roen og tænke klart under den stadig eskalerende minkgate. Hans ro er desto mere imponerende, fordi han som formand for den 90 år gamle pelsauktionsvirksomhed Kopenhagen Fur nu også stod fadder til at lægge virksomheden i graven. En type som Tage Pedersen er savnet på Christiansborg, hvor regeringens glæde ved at trykke på panikknappen synes at regere.

Hans modpart, fødevare- og ligestillingsminister Mogens Jensen (S), tager årets største nedtur. Måske han i disse dage drømmer om, at han var blevet kulturminister i stedet for minister for mink, grønlændere og fruentimmere. Næste uges cliffhanger er, om Mogens Jensen overlever som minister eller forsøger at redde lidt af værdigheden ved at gå selv.