Nu vil flere sælge: »Det er gået op for danskerne, at deres sommerhuse er steget betragteligt i værdi«

Flere sommerhusejere går efter at indkassere boligguldet. For tredje måned i træk stiger antallet af sommerhuse til salg, viser nye tal fra Boligsiden. Dermed har køberne fået mere at vælge mellem.

Efter et historisk stort dyk i udbuddet af sommerhuse begynder der nu at komme flere til salg-skilte igen, viser nye tal. Henning Bagger/Ritzau Scanpix (arkiv)

Er man på sommerhusjagt, kan man glæde sig over, at der er blevet flere at vælge mellem de seneste måneder efter et historisk dyk i udbuddet under coronakrisen.

Nye tal fra Boligsiden viser, at der aktuelt er lige knap 5.000 sommerhuse til salg i Danmark. Det er fem procent flere end i begyndelsen af maj. Faktisk er det tredje måned i træk, at antallet af til salg-skilte i landets sommerhusområder vokser.