»Dengang fik det ikke meget opmærksomhed,« sagde Christine Lagarde ved en paneldebat ved World Economic Forum i Davos to dage inden, Donald Trumps tages i ed som USA's næste præsident. Det skriver The Independent.
»Nå, jeg håber folk vil lytte nu,« tilføjede hun under paneldebatten, som Bloomberg afholdt.
»Hvorfor folk ikke lyttede, ved jeg ikke,« sagde Christine Lagarde. Hun forklarede, at hun dengang fik stærke tilbagemeldinger, særligt fra økonomer, der ikke mente, at det var deres eller IMF’s opgave at bekymre sig om økonomisk ulighed.
Ifølge Christine Lagarde er IMF i dag høj grad begyndt at fokusere på, hvordan man politisk imødegår den stigende globale ulighed. Panelet, hvor blandt andre økonomen Larry Summers også deltog, diskuterede de svage udsigter til beskæftigelsesfremgang og lønstigninger i mange udviklede økonomier og den stigende populisme, der ses i både USA og Europa som konsekvens heraf.
IMF-chefen sagde, at politikerne bliver nødt til at finde et svar på befolkningernes utilfredshed. Det skal ifølge IMF-chefen ske gennem reformer og en mere effektiv omfordeling af velstanden.
»Nu har vi et godt tidspunkt til at gennemføre den politik, som vi ved vil hjælpe. (…) Det er en klar opfattelse af, at når du har en reel krise, og når vælgerne klart signalerer »nej,« så er det virkelig tid til at finde ud af, hvad vi kan gøre politisk for at mindske uligheden,« sagde Christine Lagarde.