ECBs nye opkøbsprogram kan give danske boligrenter tiltrængt medvind

De danske boligrenter har haft en usædvanlig hård uge. Nu kan der være mildere vinde på vej, efter at ECB sent onsdag aften kørte den store kanon i stilling med et opkøbsprogram på svimlende 750 mia. euro.

Nyt opkøbsprogram fra ECB kan være med til at dæmpe den seneste uges markante rentestigninger på boliglån, vurderer cheføkonom. Linda Kastrup

Torsdag morgen har realkreditten atter fået det 30-årige 1,5-procentslån – både med og uden afdrag – på hylderne efter endnu en stormfuld dag på det danske realkreditmarked. For bare en uge siden var 0,5-procentslånet det toneangivende lån.

Nu kan der dog være mildere vinde på vej til de danske boligrenter, efter at Den Europæiske Centralbank (ECB) sent onsdag aften kørte den store kanon i stilling. Det vurderer cheføkonom Christian Hilligsøe Heinig fra Realkredit Danmark.