Carlsberg indstiller salget af Carlsberg-øl i Rusland.

Det skriver Carlsberg i en pressemeddelelse onsdag aften.

»Vi kan ikke fortsætte, som vi plejer,« lyder det blandet andet fra Carlsbergs direktør Cees 't Hart i meddelelsen.

I sidste uge slog den danske bryggerivirksomhed fast, at de ikke ville lave nye investeringer i Rusland, men det er nu blevet klart for Carlsberg, at den aktion ikke er nok.

»Vi vil stoppe med at producere og sælge vores flagskib, Carlsberg, på det russiske marked,« siger Cees 't Hart.

Carlsberg ejer også bryggeriet Baltika i Rusland, der vil fortsætte med at producere øl.

Ølgiganten har ellers oplevet pres fra flere sider om helt til at lukke bryggerierne i Rusland, ligesom mange andre store danske virksomheder har stoppet deres forretninger i landet for at støtte Ukraine.

Men det ser stadig ikke ud til at komme til at ske.

Vil holde bryggerier i gang

Carlsberg vil nemlig holde bryggerierne i gang, så de kan understøtte de 8.400 ansatte og deres familier, der arbejder på dem, skriver de.

Såfremt Carlsberg skulle få et overskud via sine øvrige aktiviteter i Rusland, vil de donere det til nødhjælpsorganisationer.

Den danske virksomhed sidder på 27 procent af det russiske ølmarked og er dermed næststørst.

Central- og Østeuropa, som Rusland udgør den største del af, står for cirka 25 procent af Carlsbergs samlede omsætning på cirka 67 milliarder kroner.