God eftermiddag og velkommen til endnu en Business-update, som giver overblik over de vigtigste erhvervsnyheder lige nu, så du kan gå velinformeret og opdateret ud og nyde din fyraften.

Vi begynder med nogle danskere, der er bange for at komme i klemme.

Danskere i udlandet: »Det kan tage år, inden jeg får en vaccine«

Det skaber stor usikkerhed blandt danskere bosiddende i udlandet, at de hverken er omfattet af et vaccinationsprogram ude eller hjemme, fortæller tre udlandsdanskere Finans.

Det er blandt andre den 54-årige Morten Riisager, som på femte år bor i Indien, der har et af verdens højeste antal coronasmittede. Den indiske regering har skudt gang i et vaccinationsprogram, men det er Morten Riisager som dansker ikke en del af.

»De forventer at vaccinere 300 millioner indere i år, og det er i sig selv flot, men der er stadig en milliard tilbage, der endnu ikke er vaccineret. Det er et af de tættest befolkede lande, og der er risiko for, at det kan bryde ud. Og så sidder jeg her og kan ikke få en vaccine,« siger Morten Riisager på en telefonforbindelse, mens han bevæger sig gennem storbyen Kolkatas larmende trafik.

Richard Bransons formue er eksploderet under coronakrisen

Mens en af de største iværksættere i verden, Richard Branson, forventes at flyve ud i rummet i år, har hans formue har allerede ramt stratosfæren, skriver nyhedsbureauet Bloomberg.

Milliardæren har set sin formue vokse med 1,8 milliarder dollar siden midten af ​​januar, efter at aktierne i Virgin Galactic Holdings er steget til nye højder efter en række positive begivenheder – blandt andet Cathie Woods plan for en børshandlet fond med fokus på rumfartvirksomheder, samt en nyhed mandag om, at virksomheden vil genoptage testflyvninger med sit raketdrevne rumfly.

Endelig har Virgin Galactic også været involveret i det voldsomme pres fra privatinvestorer på investorplatformen Reddit.

Rumturisme er et af de seneste udspil fra den 70-årige serieiværksætter, som har skabt en lang række af virksomheder lige fra pladeselskaber til læskedrikproducenter. Navnet Virgin, som han grundlagde som postordreforhandler i 1970, er nu knyttet til mere end 40 virksomheder over hele verden, inklusive den britiske bank Virgin Money UK.

De gode nyheder må formodes at falde på et tørt sted for Branson, hvis Virgin Atlantic Airways måtte reddes fra randen af ​​sammenbrud sidste år.

Jacob Risgaard sælger andel i firma, der netop har fået 80 millioner kroner

Den nord­jyske ro­bot­ko­met Turf Tank rej­ser 80 millioner nye kroner og siger samtidig farvel til investor Ja­cob Ris­gaard, som sæl­ger sin an­del til me­de­jer­ne.

Turf Tank, der har udviklet robotter, som for eksempel kan tegne streger på en fodboldbane, mister dermed nu et af sine mest prominente navne i ejerkredsen, skriver Børsen.

Jacob Risgaard investerede i Turf Tank i 2017 sammen med Bilbasen-stifter Johnny Laursen og Carsoe-topchefen, Mikkel Klitgaard Jacobsen, som fortsætter som ejere af virksomheden.

Ifølge Jacob Risgaard er det travlhed og »en eksplosiv vækst« i den klynge af virksomheder, som Coolshop ejer, der betyder, at han er trådt ud af Turf Tank – som samtidig har fået en frisk kapitalindsprøjtning fra Danske Bank, Vækstfonden og EKF Danmarks Eksportkredit.

Bilgigant vælger side og satser på Android i nye biler

Google og Ford har underskrevet en aftale om, at operativsystemet Android vil blive installeret i de fleste af de amerikanske bilproducenters køretøjer, skriver The Guardian.

Ford begynder at installere Android i alle sine biler uden for Kina fra 2023 og i mindst seks år. Samtidig oplyses det, at Google indleder et samarbejde med bilproducenten om forskellige projekter som en modernisering af produktionsprocesser og udvikling af nye måder at købe biler på.

Her er fem skarpe bud på nyheder og analyser fra journalisterne på Berlingske Business:

1. Eksploderende aktiekurser og rekordpriser på boliger. Måske vi ikke helt kan prissætte aktiver, når renten er nul

Den eksploderende værdi af det amerikanske selskab GameStop er en fascinerende historie i sig selv, der hurtigt kan tænkes ind i en David mod Goliat-fortælling. Men GameStop er ikke en enlig svale, når det gælder voldsomme prisstigninger – og det kan også hænge sammen med, at de finansielle markeder er pumpet med steroider fra centralbankerne.

Læs analysen her.

2. Dom: Lejerne i boligjuvel på Frederiksberg får ikke lov til at købe til en brøkdel af prisen

Retten afviser, at beboerne i Den Sønderjyske By på Frederiksberg har ret til at købe hele bebyggelsen for kun 2,9 millioner kroner på grund af en 88 år gammel klausul i skødet.

Læs historien her.

3. Købte du lejlighed for 30 år siden? Så er du i snit blevet 2,4 millioner kroner rigere

Ejerlejligheder er landet over steget over 400 procent i pris på 30 år. Det viser en opgørelse fra Nybolig, som også viser store regionale forskelle på prisstigningerne.

Læs historien her.

4. Få år efter corona venter ny gæld danskerne – »Vi får nogle år med underskud på den offentlige saldo«

Efter coronakrisen kan danskerne snart møde en verden med flere ældre i forhold til antallet af unge. Det vil give en ny udfordring med gæld. Vi må forvente pres på de offentlig udgifter, understreger overvismand og professor i økonomi ved Københavns Universitet Carl-Johan Dalgaard.

Læs historien her.

5. Nyt telemonopol er på vej på 5G-mobilnettet: »Mod bedre vidende forærer man TDC en kæmpemæssig konkurrencefordel«

TDC kan sætte sig massivt på 5G-mobilnettet i Danmark de næste 20 år, fordi telegigantens storindkøb i 2019 af mobilfrekvenser ikke tæller med, når staten til marts holder milliardauktion over de sidste og vigtigste brikker til at sikre 5G-dækning i Danmark. Det kan skade konkurrencen, når virksomheder skal til at investere i nye forbindelser, mener landets største erhvervsorganisation.

Læs historien her.