Godmorgen og velkommen til ugens sidste hurtige Business-overblik.
I dag runder vi blandt andet:
Aarhus-rigmand skød først sent 770 millioner i SAS
Cykelfirmaet Mate kæmper for overlevelse
SAS-topchef: Både SAS og lufthavnen bliver styrket af ny investor
Advokatfirma dømt til at betale millionerstatning efter bestikkelsessag
Men vi begynder med nye toner inden for betalingskort.
God læselyst!
Dagens hovedhistorie
Ekspert: Nyt betalingskort kan føre til priskrig og være en gevinst for forbrugerne
Sydbank skiller sig ved udgangen af 2023 af med det traditionelle Visa Dankort og skifter Visa ud med konkurrenten Mastercard.
Sydbank er dermed den første bank i Danmark, der giver liv til et Mastercard-Dankort. Det udfordrer den »monopollignende position«, som Visa har haft over Dankortet i mange år. Det skriver TV 2.
Skiftet kan få Visa og Mastercard til at konkurrere om at tilbyde den billigste løsning på markedet, hvilket kan føre til lavere gebyrer, vurderer Jacob Ruben Hansen, som er økonomisk rådgiver i Forbrugerrådet Tænk.
»Hvis Mastercard viser sig at have indledt en priskrig med Visa, kan det gå hen og blive billigere for bankerne at udbyde kortene til deres kunder,« fortæller han.
Han siger dog samtidig, at der ikke er nogen skelsættende forandringer på vej til Sydbanks kunder.
Det skriver andre medier om
1. Aarhus-rigmand skød først sent 770 millioner i SAS
Først i løbet af august mødte SAS' hollandske topchef, Anko van der Werff, for første gang den aarhusianske rigmand Henrik Lind, men kemien var så god mellem dem, at han snart efter skød 770 millioner kroner i SAS og dermed fik 8,6 procents ejerskab i det skandinaviske flyselskab i forbindelse med den store redningsplan. Det fortæller van der Werff til Børsen. Henrik Lind er stifter af energihandelsselskabet Danske Commodities.
2. Cykelfirmaet Mate kæmper for overlevelse
Det var planen, at det skulle være et stort milliardfirma inden for de kommende år. Men nu er det danske cykelfirma Mate, der laver foldbare elcykler, endt i økonomiske problemer. Det skriver Finans. Hele koncernen risikerer at falde til jorden, hvis ikke der kommer friske penge ind inden for den kommende måned. Oplysninger fra Statstidende viser, at både Mates driftsselskab, moderselskab og holdingselskab er sendt i rekonstruktion.
3. Advokatfirma dømt til at betale millionerstatning efter bestikkelsessag
DLA Piper og en tidligere partner skal betale et erstatningskrav i millionklassen til konkursboet efter det krakkede byggefirma V2C. Det afgjorde Københavns Byret torsdag eftermiddag, skriver AdvokatWatch. De skal ifølge dommen, som AdvokatWatch har fået læst op, betale godt 4,4 mio. kr. med tillæg af procesrenter. De skal også betale sagens omkostninger på godt 106.000 kr. Sagen er en udløber af en bestikkelsessag i forbindelse med et PFA-byggeri på Redmolen i Københavns Nordhavn.
Det skriver vi om
1. SAS-topchef: Både SAS og lufthavnen bliver styrket af ny investor
Der venter vækst for både SAS og Københavns Lufthavn, hvis Air France-KLM overtager det skandinaviske luftfartsselskab. Det siger topchef Anko van der Werff, som peger på, at den fransk-hollandske flykoncern kommer med noget, som Lufthansa og de tidligere samarbejdspartnere ikke kunne tilbyde. Læs historien her.
2. Regeringen i vildrede over overvismandens skepsis over for top-topskatten
Overvismanden tror ikke på, at regeringen får det forventede provenu ind fra top-topskatten. De tre partier i SVM-regeringen er ikke helt enige om, hvordan de skal reagere. Læs historien her.
Det bør du også læse
Skatteminister erkender uventet mange fejl i nye ejendomsvurderinger
Skatteminister Jeppe Bruus (S) har torsdag været i den varme stol i Folketinget om de nye foreløbige ejendomsvurderinger, der har skabt stor utryghed blandt mange danske boligejere. Her forsøgte ministeren at overbevise Folketinget om, at boligejerne ikke skal være bekymrede. Læs historien her.
Det sker på markederne
Aktier – indeks og udvikling i procent
USA – lukkekurser torsdag:
Dow Jones: -0,51 procent
S&P 500: -0,62 procent
Nasdaq: -0,63 procent
Asien – indeks fredag kl. 7.10:
Japan Nikkei: -0,40 procent
Hongkong Hang Seng: -2,11 procent
Kina CSI: -0,64 procent
Tak, fordi du læste med, og rigtigt god weekend!