Godmorgen og velkommen til onsdagens Business-overblik her på Berlingske. Redaktionen har som altid været tidligt oppe for at scanne nyhedsbilledet, for selvom julen står for døren, skal du naturligvis stadig klædes på med væsentlige historier fra erhvervslivet.
I dag skal vi forbi en vinforretning, der på femte år kæmper med underskud, og en skærerobot kaldet Amigo, der har sikret sig mod kopister. Men først om det danske ejendomsmarked, der i år har haft flittigt besøg af udenlandske investorer.
Internationale ejendomsinvestorer kaster rekordstore summer efter Danmark
Det seneste år har internationale investorer tegnet sig for 70 procent af den samlede transaktionssum på det danske ejendomsmarked. Det er den største andel nogensinde.
Pensionskasser, kapitalfonde og ejendomsselskaber har indtil videre i 2021 kastet knap 66 milliarder kroner efter danske ejendomme, viser en dataundersøgelse fra erhvervsmægleren Nordicals, der på vegne af Børsen har analyseret årets handler.
»Det er tankevækkende, at de udenlandske investorer nu fylder så stor en del af markedet. Vi har set en vild udvikling de seneste år, og det viser bare, hvor attraktiv Danmark er for ejendomsinvesteringer på det internationale marked,« siger Jacob Lund, partner i Nordicals og chef for investeringsafdelingen, til Børsen.
Den største investor i 2021 er svenske Heimstaden. Siden december 2020 har ejendomsgiganten udbygget sin danske portefølje med 19 milliarder kroner, hvilket er en vækst på 75 procent det seneste år. For 12 måneder siden lød porteføljen på 26 milliarder kroner.
Samlet er der indtil videre handlet ejendomme for godt 94 milliarder kroner i 2021, viser Nordicals tal. Dermed er handelsaktiviteten »kun« to milliarder kroner fra rekordåret 2017, hvor den samlede transaktionssum ramte knap 96 milliarder kroner.
Kopister truer små virksomheder
Alt for få små og mellemstore virksomheder beskytter sig mod kopister med patenter og varemærker, lyder et opråb fra Patent- og Varemærkestyrelsen.
Analyse viser, at op mod ni ud af ti virksomheder med under 50 ansatte ikke har beskyttet deres forretning gennem patenter, varemærker eller designrettigheder.
Samtidig viser EU-tal, at en fjerdedel af virksomhederne i EU med færre end 250 ansatte – som rent faktisk har såkaldte IP-rettigheder – har oplevet at få dem krænket. Eller sagt på en anden måde: Mener at være blevet kopieret mindst én gang.
Det skriver vi her på Berlingske.
En af de få, som har lagt mange kræfter i at søge patenter og sikre andre immaterielle rettigheder, er tidligere tømrermester Peter Hartvigsen, som i dag har virksomheden Kobots i Odense centreret omkring skærerobotten Amigo.
»Jeg var klar over, at hvis jeg skulle lykkes med det her, ville der komme andre med en idé om at lave det samme. Både ideen og selve robotten er egentlig så simpel, at mange andre efter at have set den eller købt den ville kunne lave noget lignende. Så risikerer man at stå som en lille virksomhed med presset likviditet mod store nationale og internationale spillere uden at kunne gøre noget,« siger Peter Hartvigsen.
Pengene fosser ud af Morten Strunges vinforretning
Den digitale vinplatform Winefamly har på femte år endnu ikke formået at blive profitabel. Tværtimod fosser pengene ud af virksomheden, skriver Børsen.
Vinforretningen, der blev stiftet i 2016 af blandt andre serieiværksætteren Morten Strunge, og som i dag har Bestseller-ejer Anders Holch Povlsen som medejer, offentliggjorde for nylig årsrapport for perioden 2020/21. Den viste et underskud på knap 9,5 millioner kroner.
Det er dog bedre end året før, hvor underskuddet lød på 13,7 millioner kroner, og med et kapitaltilskud på knap en million kroner og en støtteerklæring fra moderselskabet Kyvee A/S limiteret til tre millioner kroner satser Winefamly stadig på at skabe vækst.
»Vinmarkedet er jo enormt, både det danske og det internationale. Og der er stadigvæk en meget lille del af det, der er blevet digitaliseret og er gennem e-handel i dag i forhold til, hvis du kigger på andre varekategorier. Så vi tror selv på, at der ligger et større potentiale i at udvikle på en digital vinforretning,« siger Morten Strunge blandt andet til Børsen.
Konceptet bag Winefamly er et månedligt abonnement, der giver adgang til netbestilling af vin direkte fra vinbonden og til indkøbspris.
Tre forhold, som investorerne skal holde øje med
Chefstrateg Andreas Østerheden fra Nordea holder i dag øje med disse tre ting:
1. Aktier havde en stærk dag oven på mandagens fald, og temaerne, der fortsat optager markederne, er spredningen af omikronvarianten og de restriktioner, der løbende bliver indført, samt tumulten i det tyrkiske marked og eventuelle nyheder fra de amerikanske politikere om forhandlingerne om Bidens finanspolitiske pakke. I løbet af tirsdagen var der også fortsat drypvise nyheder fra konflikten mellem Rusland, Ukraine og Vesten. Putin understregede, at man er klar med militærtekniske modsvar, hvis NATO rykker tættere på Ruslands grænser ved for eksempel at opsætte missiler i lande grænsende op til Rusland. Konflikten og udsigterne til sanktioner har til tider dæmpet appetitten på russiske aktiver, siden konflikten for alvor startede i 2014. Har man som investor en høj eksponering til for eksempel Rusland kan det give mening at give sin portefølje et tjek eller reducere den en smule. Hold fortsat øje med nyheder på den front i dagens løb.
2. På nøgletalsfronten er der en række interessante nøgletal at holde øje med efter en uge, der har været en smule sparsom. For de, der gerne vil gå i detaljerne med den mest præcise beskrivelse af, hvordan den økonomiske udvikling har været, så kommer det endelige estimat for amerikansk bnp i tredje kvartal. Det er dog en smule gammel data efterhånden, og som investor skal man forsøge at give sin prognose af den fremadrettede udvikling, hvorfor investorerne altid afvejer pålideligheden af data med hvor frekvente og nye målinger, der er tale om. Af lidt nyere data kommer aktivitetsindekset fra Chicago Fed for november sammen med hussalget for eksisterende huse. Sidst men ikke mindst kommer forbrugertilliden for december ved Conference Board. Målinger, som sandsynligvis vil stige en smule i linje med, hvad vi ellers har set indikeret ved andre målinger.
3. Sidst men ikke mindst taler styringsrådsmedlem fra ECB Robert Holzmann – og i en uge, hvor der ikke er mange centralbanktalere – kan man lytte til, hvad han har at sige ovenpå ECBs rentemøde i sidste uge. Generelt synes ECB at holde alle døre åbne i lyset af den usikkerhed, som pandemien bringer, og modsat den amerikanske centralbank Fed er man ikke klar til at signalere renteforhøjelser inden for den nærmeste fremtid. Det betyder også, at de korte renter vil være lave i længere tid – også i Danmark, eftersom vi importerer pengepolitikken fra ECB via vores fastkurspolitik.
Det sker på markederne
Aktier – indeks og udvikling i procent
USA – lukkekurser tirsdag:
Dow Jones: +2,00 procent
S&P 500: +1,78 procent
Nasdaq: +2,40 procent
Asien – indeks onsdag kl. 6.35:
Japan Nikkei: -0,04 procent
Hongkong Hang Seng: +0,20 procent
Kina CSI: +0,07 procent