God morgen, og velkommen til dit Business-Overblik, der er mindst lige så brandvarmt, som dagen i dag ventes at blive.
Til morgenkaffen serverer vi som altid de største historier fra dansk erhvervsliv samlet ét sted, så du i ro og mag kan læse dagens vigtigste nyheder.
Det meste handler – som det ofte gør i disse dage – om SAS. God læselyst!
Faren er endnu ikke overstået for SAS
Både SAS og piloterne får indrømmelser i den nye overenskomst, der bliver kaldt »historisk«. Meget tyder dog på, at aftalen kan risikere at skabe flere uenigheder i et i forvejen »meget køligt« forhold mellem fagforeninger internt i SAS. Det skriver Berlingske.
Samtidig lurer en lang række andre store udfordringer lige om hjørnet for det kriseramte luftfartsselskab.
»Det her ripper op i modsætningsforholdet internt på lønmodtagersiden. Det er et slemt fænomen at have, at man konkurrerer med hinanden, for fagforeningssituationen skulle være, at man stod sammen og ikke spiller sig ud mod hinanden. Så det er ikke nemt her, og der er rivninger hele vejen igennem,« siger Henning Jørgensen, arbejdsmarkedsforsker og professor emeritus ved Aalborg Universitet.
Og det stopper ikke der ...
15 dages strejke er slut, men ifølge flere brandingeksperter skal SAS nu i gang med et langt og sejt træk for at vinde forbrugernes tillid tilbage. Det skriver Berlingske.
»De står i lort til knæene. Det er rigtigt skidt for dem det her. Det, de har levet af, er i høj grad tillid fra forbrugeren, og den tillid er fuldstændig fordampet,« siger Carsten Herholdt, ejer af The Brand Agency og brandingekspert.
Under strejken viste en Megafon-måling, som TV 2 fik foretaget, at kun én ud af 20 danskere turde købe en billet med SAS på det tidspunkt.
Kan skandinavernes loyalitet blive sidste udvej?
SAS mangler fortsat penge. Og det har Finans kigget nærmere på. Og en mulighed for at finde dem kan potentielt blive et salg af Eurobonus-programmet, lyder det fra analytiker. Mere end seks millioner mennesker er medlem af programmet, og databasen er flere milliarder værd, vurderer Hans Jørgen Elnæs, analytiker hos Winair med stort kendskab til SAS og luftfartsindustrien.
»De allerfleste af SAS Eurobonus-medlemmerne er fra Skandinavien og Norden, hvor man har en høj grad af købekraft og en interessant demografi, der gør, at den kundedata har en stor værdi,« siger han.
Præcis hvordan SAS skal finde pengene er endnu uafklaret. SAS' formand Carsten Dilling siger selv, at det »forhåbentligt« ikke bliver nødvendigt med et salg af loyalitetsprogrammet.
Fornyet håb om gassen torsdag
Vi tager lige et enkelt sidespring i rækken af historier om SAS.
Frygten for at den centrale naturgasrørledning, Nord Stream 1, ikke vil blive genåbnet, har fået tyske industrigiganter til at slå alarm. Og danske virksomheder er stærkt bekymrede, for der er for lidt gas på lagrene.
Den nuværende lukning skyldes et vedligehold på ti dage, der efter planen skal være færdigt torsdag. Myndighederne i flere europæiske lande frygter dog, at dette ikke ske, idet man forudser, at Rusland vil finde på et teknisk påskud for at holde gasledningen lukket. Senest lød det fra Det Internationale Energiagentur, at Europa bør forberede sig på en »lang, hård« vinter ved at skære drastisk i gasforbruget her og nu.
Men nu er der måske godt nyt, skriver Reuters.
Det internationale nyhedsbureau har talt med to anonyme kilder med kendskab til planerne, og de siger, at Rusland kommer til at åbne for gassen igen torsdag.
Tiden vil vise, om de har ret.
Kampen for genrejsning
Tilbage til SAS. Også Børsen (endnu ikke online) har dedikeret dagens forside til de historiske begivenheder, som udspiller sig denne sommer. Avisen har talt med både den danske direktør Simon Pauck Hansen og bestyrelsesformand Carsten Dilling, som begge påpeger, at der ikke er tid til at slappe af nu efter de intense overenskomstforhandlinger.
Nej, tværtimod venter nye, udfordrende opgaver: Der skal gennemføres en finansiel rekonstruktion, findes nye investorpenge, genrejse kundetilliden og samle medarbejderne igen.
»Det allerværste ved konflikten har været alle de ridser, vores brand og kunders oplevelse af SAS har fået i lakken. Og det er også tydeligt, at andre medarbejdergrupper har reageret kraftigt undervejs i konflikten, så der venter en meget stor opgave i at få hele SAS-teamet samlet igen. Jeg kan ikke komme med noget hurtigt svar på, hvordan man gør det, men det kommer vi til at arbejde med alle sammen – fra bestyrelsen og nedefter,« siger bestyrelsesformanden til avisen.
Det sker på markederne
USA – lukkekurser tirsdag:
Dow Jones: +2,43 procent
S&P 500: +2,76 procent
Nasdaq: +3,11 procent
Asien – indeks onsdag kl. 06.30:
Japan Nikkei: +2,52 procent
Hongkong Hang Seng: +1,74 procent
Kina CSI: +0,67 procent
Det var alt. God dag i varmen!