Godmorgen, og velkommen til tirsdagens Business-overblik.

I dag runder vi blandt andet:

  • McDonald’s laver ny restaurantkæde

  • Tre gode råd til virksomheder, der ønsker at anvende kunstig intelligens

  • Europas vigtigste handelsrute er truet på grund af klimaforandringer

  • DI-topchef Lars Sandahls grænser for ytringsfriheden

Men vi begynder med nyt i den dramatiske sag mellem Jesper »Kasi« Nielsen og smykkefirmaet Pandora.

God læselyst!

Få dit »Business-overblik« hver morgen

Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver at læse overblikket i din indbakke for at være opdateret.

Dagens vigtigste

Kasi-Jesper har fået hemmelige dokumenter mellem hænderne. Nu eksploderer konflikten igen

Jesper »Kasi« Nielsen vil nu kræve to milliarder kroner af Pandora, efter anonyme kilder har givet ham adgang til nye (gamle) dokumenter.

Det skriver Jyllands-Postens Finans.

»Vi har fundet beviser på, at de bevidst har givet os helt forkerte tal for udviklingen i det selskab, jeg solgte til dem i 2010. Vi har regnet os frem til, at de har snydt mig for 780 millioner kroner plus renter. Samlet mener jeg, de skylder mig over to milliarder kroner,« siger Jesper Nielsen til avisen.

Enten kan Pandoras ledelse indgå en dialog med ham, eller også vil han genåbne den voldgiftssag, som i 2021 slog fast, at Pandora ikke skyldte den konkurskarantæneramte forretningsmand flere penge.

Jesper Nielsen ejede sammen med Pandora selskabet Pandora CWE frem til 2010. Parterne gik fra hinanden og indgik en aftale om, at Jesper Nielsen gav sin andel af selskabet fra sig mod betaling over tid. Det er den aftale, som Jesper Nielsen ikke mener, at Pandora har levet op til.

I et skriftligt svar til Finans lyder det dog fra Pandora, at der ifølge dem ikke er noget at komme efter.

Læs hele historien her.

Det skriver andre medier om

1. McDonald’s laver ny restaurantkæde

Fastfoodkæden McDonald's vil søsætte en ny restaurantkæde, som hedder CosMc’s. Der er ikke offentliggjort mange oplysninger om konceptet endnu, men det vil blive etableret på »udvalgte lokationer« i begyndelsen af 2024. Det skriver CNBC og Finans herhjemme.

2. Tre gode råd til virksomheder, der ønsker at anvende kunstig intelligens

Advokat og partner ved Kammeradvokaten Martin Søndersgaard har tre råd til, hvilken slags lovgivning, der er vigtig at være opmærksom på, hvis man vil bruge kunstig intelligens i sin virksomhed. Herunder lovgivningen for området, man arbejder i, at tænke gdpr-regler ind samt de kommende krav fra EU om ai-regulering. Det skriver Børsen.

3. Europas vigtigste handelsrute er truet på grund af klimaforandringer

Rhinen har i årtier været en pålidelig sejlrute, der har hjulpet industrielle giganter med at holde handelsruterne åbne. Men på grund af klimaforandringer hæmmes skibsfarten. Selv små ændringer i klimaet kan have en indflydelse. Det skriver Bloomberg.

Det skriver vi om

1. »Der er nogle grænser,« siger Lars Sandahl Sørensen om ytringsfriheden. Han kan bare ikke definere dem

Lars Sandahl Sørensen og Dansk Industri støtter regeringens forslag om at forbyde afbrændinger af religiøse skrifter. Men han har svært ved at definere, hvor grænsen går i forhold til andre provokationer. Læs Berlingskes interview her.

2. Thomas Bernt: Først Chr. Hansen og nu Lars Løkke – når nogle bliver provokeret, så skal vi bakke

»Når nogle er provokerede eller sure, skal Danmark og de danske virksomheder bakke. Det må være den konklusion, som skal drages af DI-direktør Lars Sandahls opbakning til Lars Løkke i balladen om koranafbrændingerne,« skriver Berlingskes erhvervsredaktør, Thomas Bernt Henriksen, her.

Det bør du også læse

Konsulenthus stopper samarbejde med historisk gods efter afsløring af barregning

Det er slut med at afholde et kursus for statslige direktører på Kragerup Gods. Det står klart, efter at Berlingske søndag kunne afsløre en barregning på dyr rom og cognac, der løb løbsk. Læs først afsløringen her og derefter om dens konsekvenser her.

Det sker på markederne

Aktier – indeks og udvikling i procent

USA – lukkekurser mandag:

  • Dow Jones: 0,28 procent

  • S&P 500: 0,15 procent

  • Nasdaq: 0,21 procent

Asien – indeks tirsdag kl. 07.06:

  • Japan Nikkei: 0,92 procent

  • Hongkong Hang Seng: -0,01 procent

  • Kina CSI: 0,12 procent

Tak, fordi du læste med!