God morgen og velkommen til torsdagens hurtige Business-overblik.

I dag runder vi blandt andet:

  • Minister holder øje med energiselskaber og er klar til at gribe ind

  • Tilbagebetaling af milliardbeløb i boligskatter udskudt til 2024

  • Kendisrestauranter sender ansatte hjem i konflikt

Vi begynder dog med dagens vigtigste nyhed om et kæmpetab, der rammer stifteren bag dansk spilsucces.

Det vigtigste, du skal vide i dag

Milliardrejsen begyndte i en kælder på Nørrebro. Nu rammer kæmpetab stifter bag dansk tech-komet

I 2020 gik det danske techselskab Unity på børsen i USA, og de tre stiftere blev styrtende rige. For en af stifterne, Nicolas Francis, er lykken dog vendt, skriver Finans.

Hans selskab, NPF Technologies ApS, kom ud af det seneste regnskabsår med et tab på 1,4 milliarder kroner efter skat. Til sammenligning havde selskabet de fire år forinden leveret indtjening på i alt 4,8 milliarder kroner.

Det økonomisk udfordrende 2022 med store rentehop var særligt hårdt ved techbranchen, og det er også her, man skal finde forklaringen på stifterens tab.

Det er udviklingen i Unity-aktien, der har været bekostelig. Den faldt med 75 procent i regnskabsåret og er i indeværende år faldet med yderligere 12 procent, men med en egenkapital på 2,8 milliarder, skal der formentlig mere til for at true stifterens selskab.

Nicholas Francis stoppede i Unity inden de to øvrige medstiftere, David Helgason og Joachim Ante, men beholdt en aktiepost.

De tre danskere stiftede selskabet i en kælder på Nørrebro i 2003, hvor de udviklede en underliggende gamingsoftware – en spilmotor – der i dag bliver brugt i halvdelen af alle computerspil på verdensplan.

Det skriver andre medier om

1. Minister holder øje med energiselskaber efter millionbonusser

Energiminister Lars Aagaard (M) forventer, at energibranchen tager affære i sagen om de kæmpestore bonusser i selskaberne Energi Danmark og Norlys, men han er klar til at gribe ind, hvis det bliver nødvendigt. Det skriver Finans.

2. Tilbagebetaling af boligskat udskudt til 2024

Størstedelen af de 13,5 milliarder kroner, som staten siden 2021 har krævet for meget ind i boligskat, bliver nu først betalt tilbage i 2024 og ikke i år som forventet. Det fremgår af regeringens økonomiske redegørelse, skriver Børsen.

3. ECB-profil venter flere renteforhøjelser

Trods uroen efter nedsmeltningerne blandt banker i USA og Schweiz vil renterne blive endnu højere end nu. Det forudser cheføkonom Philip Lane fra Den Europæiske Centralbank, som ellers hører til den forsigtige fløj, over for den tyske avis Die Zeit, skriver Børsen.

Få dit »Business-overblik« hver morgen

Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver at læse overblikket i din indbakke for at være opdateret.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske sender mig morgenfriske nyheder fra dansk erhvervsliv, børserne og udland man-fredag. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Oplysningerne kan indeholde annoncer fra tredjepart og i visse tilfælde blive delt med disse. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.

Det skriver vi om

1. Kendisrestauranter sender ansatte hjem i konflikt

En række medarbejdere på restauranterne Brdr. Price og A Hereford Beefstouw er sendt hjem, efter at ledelsen har lockoutet dem i en faglig konflikt. Læs artiklen her.

2. Credit Suisse fanget i grim skattesag

Balladen omkring schweiziske Credit Suisse synes uden ende. Nu melder det amerikanske senat sig med anklager om omfattende hjælp til skattesnyd i problembanken. Læs artiklen her.

Det bør du også læse

Har du også svært ved at bevare overblikket over den eskalerende skandale om potentielt enorme bonusser til energihandlere i Energi Danmark, så læs Jonas Rimer Hansens gennemgang af sagen i Berlingske. Så er du klædt på til kommende afsløringer. Læs artiklen her.

Det sker på markederne

Aktier – indeks og udvikling i procent

USA – lukkekurser onsdag:

  • Dow Jones: +1,00 procent

  • S&P 500: +1,42 procent

  • Nasdaq: +1,79 procent

Asien – indeks torsdag kl. 06.25:

  • Japan Nikkei: -0,86 procent

  • Hongkong Hang Seng: -0,69 procent

  • Kina CSI: -0,24 procent

Tak, fordi du læste med!