Business-overblik: Glemt dansk gasfelt kan genåbnes i kampen mod russisk gas

Her er de vigtigste Business-nyheder, du skal kende til, før du for alvor tager hul på dagen. Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver læse én artikel fra morgenstunden for at være opdateret.

Et glemt dansk gasfelt skønnes at kunne være tre gange så stort som Tyra-feltet (billedet) og dermed at kunne levere store mængder af den eftertragtede gas, så Danmark kan slippe fri af det russiske greb. Tom Ingvardsen/Mærsk Olie og Gas

Godmorgen og velkommen til tirsdagens Business-overblik, der som altid klæder dig på fra morgenstunden med dagens vigtigste erhvervshistorier.

Læs i dag om regeringen, der direkte opfordrer danskerne til at skrue ned for gasforbruget, om EUs nye plan for at skabe uafhængighed af russisk gas og om et uudnyttet gasfelt, som et dansk olieselskab vil genåbne i kampen mod russisk gas.

Men vi begynder med effekten af kommende sanktioner mod Rusland som straf for invasionen af og krigen i Ukraine.

Nye sanktioner mod Rusland vil ramme os selv

Nye sanktioner mod Rusland vil ramme den vestlige verden selv, det skriver vi selvom på Berlingske.

Allerede søndag luftede USAs udenrigsminister, Antony Blinken, efter møder mellem EU, NATO og USA tanker om at stoppe olieforsyningen fra Rusland.

Regningen kom øjeblikkeligt i form af højere olie og brændstofpriser, og lukker man for olien, vil det samtidig også gå hårdt ud over vores egen økonomi, lyder det fra Jakob Dreyer, forsker i international politik ved Institut for Statskundskab på Københavns Universitet.

Priserne steg til 130 dollar for en tønde Brent-råolie, og efterfølgende blev de europæiske aktiemarkeder hårdt ramt af kursfald.

»Når det kommer til olie, kan det blive meget dyrt. Bare spekulationerne om sanktioner har gjort, at olieprisen er steget markant i dag. Så bare forhandlingerne om en boykot presser priserne op i et marked, hvor det i forvejen er dyrt,« siger Jakob Dreyer.

EU vil fremlægge strategi tirsdag: EU vil reducere behovet for russisk gas markant

EU er klar til at præsentere en plan, der skal sænke behovet for russisk gas med 80 procent – og det skal gå hurtigt.

Ifølge Bloomberg skal den store udfasning nemlig ske i løbet af i år.

Europa-Kommissionen vil ifølge mediet offentliggøre sin energistrategi allerede tirsdag. Strategien vil blandt andet indeholde nye muligheder for at tappe gasforsyninger samt øge gaseffektiviteten.

Som det er i dag, står Rusland – som den største eksportør – for 40 procent af den samlede gasforsyning til Europa.

Før den nye energistrategi kan iværksættes, kræver det opbakning fra EUs medlemslande. Flere af landene har allerede udtrykt bekymringer over de store investeringer, energiomstillingen kræver.

»Jeg tror, at vi kan præsentere en plan i morgen som vil reducere vores afhængighed af russisk gas substantielt i dette år og i løbet af nogle år vil det gøre os uafhængige af at importere russisk gas,« siger EUs klimachef, Frans Timmermans.

EU-strategien indeholder tiltag, der tilsammen skal give EU potentiale til at erstatte 155 milliarder kubikmeter gas, som lige nu bliver importeret fra Rusland. Alene i år satser unionen på, at 112 af milliarderne kan skæres fra.

Glemt gasfelt kan genåbnes: Det kan hjælpe i kampen mod russisk gas

Et stort uudnyttet dansk gasfelt kan sættes i spil igen for at blive mindre afhængig af russisk gas.

Det danske olieselskab Danoil, der er ejet af OK, mener, at feltet vil kunne producere milliarder af kubikmeter gas inden for de næste fem år, hvis det genåbnes. Oliefeltet Xana i Nordsøen er nemlig skønnet til at være tre gange så stort som Tyra-feltet.

Det skriver Finans.

Danoil har tidligere ejet 10 procent af Xana, men den største daværende ejer DONG – i dag Ørsted – valgte som følge af den grønne omstilling at lukke for sine gasaktiviteter i 2018.

»Vi er entusiastiske omkring Xana-fundet. Der skal samles et konsortium, som kan løfte det her 100 procent. Og så skal der findes en operatør, der både kunne være nogle af de etablerede spillere i vores del af Nordsøen eller udefrakommende selskaber,« forklarer direktør Svend Lykkemark Christensen fra Danoil til Finans.

Energiminister til danskerne: Skru ned for gassen

Som et modsvar på vestens sanktioner mod Rusland frygtes det, at der kan blive sat en stopper for russisk gas. Derfor kommer klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen med en appel til de danske husstande og virksomheder: Skru ned for gasforbruget.

Appellen er særligt målrettet de 400.000 danske husstande, som opvarmer boligen med gas, og virksomheder, der bruger gas i produktionen.

Det siger ministeren til Finans.

»Jeg vil virkelig anmode om, at man gør alt, hvad man kan, for at skrue ned for gassen. Vi er i en situation lige nu, hvor vi har behov for, at alle tænker sig om. Man skal selvfølgelig ikke fryse i sit hjem, men jeg vil opfordre til, at man ser på alle de tiltag, der kan være med til at reducere forbruget,« siger Dan Jørgensen.

Tre forhold, investorerne skal holde øje med

Chefstrateg Andreas Østerheden fra Nordea holder i dag øje med disse tre ting:

  • Markederne oplevede kraftige kursfald i løbet af dagen i går. Amerikanske aktier, som den seneste uge har klaret sig markant bedre end de europæiske, gav også efter og faldt med omtrent 3 procent. Det betyder samlet set, at globale aktier er mere end 8 procent nede på året målt i danske kroner. Rusland raslede med sablen i går og truede med at lukke gasforsyningen til Europa, mens nyheder fra Europa peger på, at man med lys og lygte forsøger at finde en måde at blive mindre afhængig af russisk gas på. Kampene fortsætter i Ukraine, mens parterne i går mødtes til en tredje runde forhandlinger. Krigen er fortsat markedernes primære fokus, hvorfor eventuelle nyheder fra begge sider er relevante at holde øje med i dagens løb.

  • Der kommer data i løbet af dagen i form af den tyske industriproduktion, og generelt har data fra januar vist et pænt opsving relativt til december, i takt med, at omikronvarianten har løsnet sit greb. Ikke desto mindre er dette data fra før krigen i Ukraine, og de er derfor i mindre grad relevante fra et markedsmæssigt synspunkt. Flere tyske bilproducenter rammes af yderligere forsyningsafbrydelser, eftersom produktionen af elektriske systemer til  dem bliver produceret på fabrikker i Ukraine. Det er ikke umuligt at starte produktionen af disse systemer andre steder, men det tager tid.

  • I USA får vi data for forretningsklimaet blandt de mindre virksomheder og ikke mindst de seneste tal for handelsbalancen. Og selv om det i disse tider ikke får meget opmærksomhed, så afholder Apple sin forårsproduktlancering.

Det sker på markederne

Aktier – indeks og udvikling i procent

USA – lukkekurser mandag:

  • Dow Jones: -2,37 procent

  • S&P 500: -2,95 procent

  • Nasdaq: -3,63 procent

Asien – indeks tirsdag kl. 06.45:

  • Japan Nikkei: -1,48 procent

  • Hongkong Hang Seng: -0,24 procent

  • Kina CSI: -1,49 procent

Tak, fordi du læste med!