Opdateret

Business-overblik: Danmark har kurs mod historisk udhuling af reallønnen

Her er de vigtigste Business-nyheder, du skal kende til, før du for alvor tager hul på dagen. Vi læser erhvervsnyhederne og tjekker aktiekurserne, før du står op, så du kun behøver læse én artikel fra morgenstunden for at være opdateret.

Det stærke opsving i dansk økonomi er aflyst på grund af krisen i Ukraine og erstattet af en kurs mod udhuling af reallønnen. Kristian Djurhuus

Godmorgen og velkommen til onsdagens Business-overblik, der som altid klæder dig på fra morgenstunden med dagens vigtigste erhvervshistorier.

Læs i dag om, hvordan krigen i Ukraine truer det danske boligmarked, om LEGOs store magtdemonstration, og om hvordan det ventede opsving i dansk økonomi nu er aflyst og erstattet med udsigt til udhuling af danskernes realløn.

Men vi begynder med de europæiske aktier, der får alvorlige slag på grund af krigen i Ukraine.

Krigen slagter europæiske aktier: 7.500 milliarder kroner er fosset ud

For en gangs skyld stod stjernerne rigtigt for europæiske aktier, da 2022 blev skudt i gang: Stigende inflation og renteforhøjelser. Stærk økonomisk vækst efter coronakrisen.

Tesen holdt til at begynde med, da aktieåret blev skudt i gang. Men 24. februar stoppede Europas kortvarige overlegenhed på aktiemarkedet.

Da Rusland invaderede Ukraine, satte det gang i en exodus fra europæiske aktier. Det skriver vi om her på Berlingske.

På bare ni dage er Europas hovedindeks, Stoxx 600, dykket knap ni procent og har mistet godt 1.000 milliarder euro i værdi. Det svarer til tre gange Danmarks bruttonationalprodukt.

Især de galoperende energipriser gør investorerne nervøse, men også store prishop i en række råvarer risikerer ifølge eksperter at føre til lavere vækst og høj inflation.

»Investorerne er bange for usikkerheden. Med den offensive retorik, der har været ud af Kreml, er det meget uklart, hvordan det her forløb bliver. Krigens uforudsigelighed er den faktor, der gør stemningen dårlig,« siger Jakob Vejlø, chefstrateg hos BankInvest.

LEGO i stor magtdemonstration: Milliarderne vælter ind

LEGO-koncernen er i vildt vokseværk, og slår i øjeblikket rekorder både for salg og indtjening.

Omsætningen i den danske legetøjsvirksomhed steg med 27 procent til 55,3 milliarder kroner i 2021. Det er vækst i en størrelse, som LEGO ikke har oplevet siden 2010. Samtidig når LEGO en indtjening på 13,3 milliarder kroner. Det skriver Børsen.

»I 2021 så vi fordelene ved de strategiske investeringer, vi har foretaget over de sidste tre år i at innovere vores produktportefølje, udvide og udvikle vores online og fysiske butiksoplevelser og øge kapaciteten i vores globale forsyningskæde. Jeg er glad for, at vores stærke finansielle resultater gør os i stand til at fortsætte investeringer i disse prioriteter,« siger Niels B. Christiansen, administrerende direktør i LEGO i en pressemeddelelse.

LEGO har i årevis kæmpet om markedsandele med amerikanske Mattel og Hasbro, men slår i øjeblikket konkurrenterne med længder. Mens LEGOs omsætning er vokset med 27 procent, har Mattel øget sit salg med 20 procent og Hasbro med 17 procent.

Ifølge analysehuset NPD begyndte forbrugerne at købe langt mere legetøj, da covid-19 skyllede ind over verden, og forældre verden over fik behov for at underholde de karantæneramte børneflokke. Den trend betød en vækst for LEGO på 14 procent i 2020, og forbrugernes covid-adfærd er fortsat ind i 2021.

Boligpriser trodser den seneste tids markante rentehop: Nu lurer flere trusler

Salgspriserne på boliger fortsætter op på landsplan upåagtet den senere tids rentestigninger. Fra januar til februar er salgspriserne på landsplan steget med 0,8 procent på huse, mens lejlighedspriserne er steget 0,4 procent og sommerhuspriserne 1,5 procent.

Men højere renter er ikke det eneste, der truer med at vende prisstigninger til potentielle prisfald på boligmarkedet, skriver vi her på Berlingske.

»Fremtiden for boligmarkedet er ligesom resten af økonomien sløret af Ruslands invasion af Ukraine og den yderst uafklarede situation. Her og nu rammer det danskerne, boligejerne og økonomien gennem højere energipriser og giver sammen med højere renter modvind til boligmarkedet,« siger Jeppe Juul Borre, cheføkonom hos Arbejdernes Landsbank.

Han ser samtidig en risiko for, at krigen i Ukraine kan være med til at bremse dansk økonomi gennem flere kanaler og sætte dybere spor i økonomien.

Samtidig er det helt store spørgsmål i relation til boligmarkedet ifølge Christian Hilligsøe Heinig, cheføkonom i Realkredit Danmark, hvordan krigen i Ukraine kan komme til at påvirke realkreditrenterne.

»I første omgang må man umiddelbart forvente, at det vil trække i retning af lavere renter end ellers, da den økonomiske usikkerhed stiger, og højere energipriser kan trække købekraft ud af økonomien,« siger han.

Danmark har kurs mod historisk udhuling af reallønnen

Det stærke opsving i dansk økonomisk er aflyst på grund af krigen i Ukraine. Men hvad der kommer i stedet, er næsten umuligt at sige endnu.

Men krigen vil først og fremmest ramme de danske husholdninger via stigende priser på en lang række varer og en udhuling i reallønnen. Dernæst følger en psykologisk effekt i form af utryghed, som kan give lavere forbrug og højere opsparing.

Danske virksomheder rammes samtidig af sanktioner, et fald i efterspørgslen efter varer og tjenester på især de europæiske markeder. Sådan lyder vurderingen fra flere banker, skriver Finans.

Ifølge bankerne har lønnen udsigt til at stige med under tre procent de næste ti år. Dermed er der udsigt til den største udhuling af reallønnen siden mindst før finanskrisen.

»Vi var ret fortrøstningsfulde. Men vi ser nu ind i en klar fartsænkning og noget, der kan blive mere alvorligt. Hvor alvorligt vil den kommende tid vise,« siger Las Olsen, cheføkonom i Danske Bank til Finans.

Tre forhold, som investorerne bør holde øje med

Her er, hvad chefstrateg i Nordea, Andreas Østerheden, holder særligt øje med onsdag:

  • Dagen i går bar fortsat præg af krigen i Ukraine og de sanktioner, der løbende bliver annonceret fra de vestlige lande. Aktiemarkedet faldt fortsat over det meste af verden, mens der fortsat er kraftige bevægelser i særligt dele af råvaremarkedet. I går annoncerede USA et totalt stop for import af russiske fossile brændstoffer, mens Storbritannien stopper al import af russisk olie. Det er dog ikke her, man finder den største import af russisk olie og gas, og der skal man fortsat se mod EU-landene, som fortsat ikke er klar til så indgribende sanktioner. Dog annoncerede man alligevel en plan for på sigt at reducere importen af gas betydeligt. De fortsatte politiske følgevirkninger af krigen i Ukraine vil fortsat få opmærksomhed fra investorerne i dagens løb.

  • Ugens vigtigste økonomiske data kommer først i morgen i form af de amerikanske tal for inflationen. De kinesiske tal for inflationen kom ud i de tidlige morgentimer og var højere end ventet. Det bidrager til det opadgående inflationspres, vi ser i verden, og der går formentlig en tid endnu, inden vi ser, at inflationen begynder at aftage. Mens vi venter på de seneste tal fra USA, giver det mening at følge JOLTS-rapporten senere i dag, som giver os dybere indsigt i, for eksempel hvor mange personer der bliver hyret, fyret og nye jobopslag inden for de forskellige industrier. Seneste data for december indikerede et stadig stramt arbejdsmarked i USA, og de data, vi har fået i mellemtiden fra andre statistikker, peger på det samme. Arbejdsmarkedet i USA vil derfor stadig give anledning til, at den amerikanske centralbank bør normalisere pengepolitikken og for eksempel starte på renteforhøjelserne ved sit møde i næste uge.

  • Sidst men ikke mindst vil man kunne følge regnskabsaflæggelser fra blandt andre Deutsche Post og Prudential. Og har man tid, så afholdes der præsidentvalg i Sydkorea.

Det sker på markederne

Aktier – indeks og udvikling i procent

USA – lukkekurser tirsdag:

  • Dow Jones: -0,56 procent

  • S&P 500: -0,72 procent

  • Nasdaq: -0,28 procent

Asien – indeks onsdag kl. 06.35:

  • Japan Nikkei: +0,41 procent

  • Hongkong Hang Seng: -2,39 procent

  • Kina CSI: -1,80 procent

Tak, fordi du læste med!