Berlingskes hvidvask-ekspert: Gigantbøde er en god nyhed for Danske Bank

Danske Bank har tirsdag accepteret at betale en gigantbøde på 15,3 milliarder kroner til de danske og amerikanske myndigheder. Det kan indlede afslutningen på et årelangt mareridt for den danske storbank, vurderer Berlingske Business nyhedschef, Simon Bendtsen.

Simon Bendtsen. Thomas Lekfeldt

Tirsdag aften meddelte Danske Bank, at banken betaler 15,3 milliarder kroner i bøde til de amerikanske og danske myndigheder for hvidvaskskandalen, efter at de amerikanske myndigheder har truffet afgørelse i en stor sag mod banken. Danske Bank får samtidig hård kritik af det amerikanske myndigheder.

Det betyder, at Danske Bank nu – seks år efter, at Berlingske kom med de første afsløringer af hvidvask i Danske Banks estiske filial – kan begynde at lægge sagen bag sig.

Det vurderer Simon Bendtsen, nyhedschef på Berlingske Business.

Simon Bendtsen modtog i 2018 sammen med kollegerne Eva Jung og Michael Lund Cavling-prisen for afdækningen af sagen, som har vakt international opsigt.

»Hvidvaskbøden til Danske Bank er en historisk stor bøde, som understreger, at det er en dybt alvorlig sag. I afgørelsen retter de amerikanske myndigheder en særdeles hård kritik af Danske Banks håndtering af hvidvaskproblemerne i bankens estiske filial. Samtidig erkender og undskylder Danske Bank for de svigt, som banken har gjort sig skyldig i,« siger Simon Bendtsen.

»Markerer et punktum«

»Bøden markerer et punktum for den absolut vigtigste udløber af hvidvasksagen her næsten seks år efter, at sagen for første gang kom til offentlighedens kendskab. Der er stadig en række verserende sager, men dette forlig med myndighederne var det absolut vigtigste,« tilføjer han.

Selvom 15,3 milliarder kroner er et gigantisk beløb, kommer det ikke som en overraskelse. Danske Bank meldte nemlig allerede i slutningen af oktober i år 15,5 milliarder kroner til at dække den bøde, som banken forventede, at sagen i USA ville munde ud i.

Dengang reagerede aktiemarkedet ved at sende Danske Bank-aktien i vejret – dels i lettelse over, at bøden trods alt ikke var højere, dels fordi der nu så ud til at komme en afklaring på sagen.

»Det kan lyde paradoksalt. Men den kæmpestore bøde er rent faktisk en god nyhed for Danske Bank, for topchef Carsten Egeriis og for bankens mange ansatte og aktionærer. Det årelange hvidvaskmareridt har givet så mange problemer for Danske Bank. Med bøden betalt kan banken begynde at lægge de mareridt bag sig og fokusere på at blive en bedre bank for kunder, ansatte og aktionærer. Det er også tiltrængt,« siger Simon Bendtsen.