Opdateret

Bagmandspolitiet dropper sigtelser mod Danske Bank-topchefer i hvidvasksag

Thomas Borgen, Henrik Ramlau-Hansen og Lars Mørch er ifølge Børsen ikke længere sigtede i sag om hvidvask i Danske Bank. Banken er dog fortsat sigtet i sagen.

Bagmandspolitiet har frafaldet sigtelser mod tre tidligere Danske Bank-chefer – heriblandt tidligere topchef Thomas Borgen. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Mads Claus Rasmussen

Statsadvokaten for særlig økonomisk og international kriminalitet (Søik), også kendt som Bagmandspolitiet, har frafaldet sigtelser for overtrædelse af lovgivning om hvidvask mod tre tidligere direktører i Danske Bank. Det skriver Børsen sent torsdag.

Det drejer sig om Thomas Borgen, Henrik Ramlau-Hansen og Lars Stensgaard Mørch, bekræfter de alle tre over for Børsen.

Thomas Borgen var administrerende direktør i Danske Bank, mens Henrik Ramlau-Hansen var økonomidirektør. Lars Stensgaard Mørch var tidligere direktør for afdelingen for udenlandske aktiviteter, som den skandaleramte estiske filial sorterede under.

Over for TV 2 bekræfter fungerende statsadvokat i Søik Per Fiig beslutningen.

»Det er Søiks samlede, juridiske vurdering, at der ikke er beviser for, at nogen enkeltpersoner har udvist uagtsomhed i sådan en grad, at den kan karakteriseres som grov, og at de dermed har overtrådt lovgivningen,« skriver han i en mail til TV 2.

Danske Bank er fortsat sigtet af Søik for at have overtrådt hvidvaskloven og lov om finansiel virksomhed. Analytikere forventer fortsat, at banken får klækkelige bøder i Danmark og USA for sagen, der i 2018 kostede store dele af den daværende ledelse jobbet.

Hvidvasksag blev afsløret i 2017

Den historiske sag er blevet afdækket bid for bid af Berlingske siden 2017 og handler om hvidvask for milliarder i bankens estiske filial.

Undervejs kunne Berlingske afdække, at Danske Bank-ledelsen i både Estland og København meget tidligt i forløbet modtog kraftige advarsler om mulig hvidvask i den estiske filial.

Her kan du få overblik over Danske Banks hvidvasksag.

Bankledelsen i København blev endvidere advaret af bankens interne revision om, at ansatte i banken bevidst og aktivt skjulte lyssky kunder fra myndighederne.

Senere kunne Berlingske også afsløre, at Danske Banks daværende topchef, Thomas Borgen, tidligt i forløbet var langt bedre orienteret om hvidvasksagen i bankens filial i Estland, end han har givet udtryk for.

Første sigtelser droppet i januar

Bagmandspolitiet åbnede i 2018 en efterforskning af hvidvasksagen og rejste i maj 2019 sigtelse mod en række topchefer i Danske Bank. Det er tre af de sigtelser, der nu ifølge Børsen er frafaldet.

Allerede i januar oplyste fungerende statsadvokat os Bagmandspolitiet Per Fiig, at sigtelserne mod seks andre Danske Bank-chefer var droppet. Dengang kunne Berlingske fortælle, at Borgen, Ramlau-Hansen og Mørch fortsat var sigtede i dagen.

Thomas Borgens advokat, Peter Schradieck fra advokatfirmaet Plesner, fortæller til Børsen, at han fik beskeden torsdag.

»Vi har hele tiden været af den klare opfattelse, at der intet grundlag var for nogen sag, hverken juridisk eller på baggrund af sagens dokumenter og beviser i øvrigt. Det er glædeligt, at Søik også er kommet til samme konklusion,« siger Peter Schradieck til Børsen.

Dermed har Bagmandspolitiet frafaldet sagerne mod alle nu tidligere ledende medarbejdere, som politiet tilbage i marts 2019 havde sigtet.

Til gengæld har flere investorer sagsøgt Danske Bank og Thomas Borgen. I marts i år kom det eksempelvis frem, at 155 investorer, herunder verdens største statslige investeringsfond, norske Oljefondet, har lagt sag an mod Borgen, fordi de føler sig vildledt i forløbet med hvidvasksagen. I et andet søgsmål mod Borgen og banken, Børsen kunne beskrive for nylig, er den amerikanske stat blandt sagsøgerne.