Seks stjerner fra Kjeld Hillingsø: Sindsoprivende og rørende bog om ålens forunderlige historie åbner for de nostalgiske sluser

En bog om ål er blevet hypet i sit hjemland og solgt til udgivelse i 33 lande. Nu er svenske Patrik Svenssons »Åleevangeliet« kommet til Danmark. Vores anmelder, pensioneret generalløjtnant og ivrig lystfisker, Kjeld Hillingsø, er stærkt begejstret.

»Afsnittene med fars og søns fiskeri tegner et fint billede af forholdet mellem en barsk og kontant far og en følsom knægt, og det sidste, der omhandler faderens død, er direkte rørende,« skriver Kjeld Hillingsø i sin anmeldelse.

Når man har tilbragt dage og nætter med at fange ål og endda fisket ål sammen med sin far, åbner »Åleevangeliet« sluserne for en nostalgisk flom. Ikke alene afdækker den al væsentlig information om ålen, og hvordan den fanges, men de mere videnskabelige og tekniske informationer krydres med historier om, hvordan Patrik Svensson, der er svensk kulturjournalist, fiskede ål sammen med sin far.

Bogen indledes meget nyttigt med at fremlægge de overordnede fakta om ålen. I de følgende videnskabelige kapitler gennemgås forskernes teorier om, hvordan ålen formerer sig og deres arbejde med at finde ålens kønsorganer, dens æg og det sted, hvor den yngler. Alt fremlægges, fra Aristoteles teori, at ålen opstår af mudder, over andre fantasifulde teorier frem til 1777. Her gøres den første afgørende iagttagelse, idet man i en af mange dissekerede ål finder kønsorganer og æg.