1 stjerne: Som debatbog er Carsten Jensens »Hovedspringere« fundamentalt mislykket

Carsten Jensen har skrevet endnu en indædt og moraliserende debatbog om flygtninge og asylpolitik, hvor han spyr vitriol ud over sine modstandere, mens han kritiserer nedladende sprogbrug og kæmper mod stråmandsargumenter.

»Som altid er Jensen velskrivende, men som debatbog er »Hovedspringere« fundamentalt mislykket, da forfatteren for længst synes at have forkastet ethvert ønske om at fremsætte sammenhængende argumenter,« skriver Berlingskes anmelder. Celina Dahl

Carsten Jensen har nok engang begået en debatbog om asylpolitik og flygtninge, hvor han over 115 mere eller mindre fragmentariske kapitler konkluderer, at Danmark er et rasende inhumant og lukket land, ganske som tilfældet var i »Kældermennesker« fra 2018.

Med »Hovedspringere« ønsker Jensen også at sætte ansigter på flygtningene, og en del kapitler er dedikeret til at beskrive deres oplevelser og skæbner.