Det er tilsyneladende ikke kun Jakob Baruël Poulsen, der har haft nogle ganske lukrative aftaler med DONG Energy og Anders Eldrup. Jyllands-Posten skriver, at omkring 20 medarbejdere i den omstridte Corporate Affairs-afdeling har haft bonusordninger i forbindelse med særlige situationer.
Medarbejderne, der er centreret omkring Anders Eldrup og Jakob Baruël Poulsen, er for eksempel stillet mellem 300.000 og en million kroner i udsigt i forbindelse med direktørskift - der som bekendt er på vej. Bonusserne er eller har været knyttet til andre store begivenheder som den mislykkede børsnotering i 2007, eller hvis de er involveret i et af DONG Energys milliardprojekter.
Yderligere 20 inviteret til DONGs bonusfest
En lang række ansatte i en lille "eliteenhed" under Anders Eldrup er omfattet af forskellige slags bonusser, der kan give alt fra 300.000 til en million kroner.
Del:
