Legos topchef, Jørgen Vig Knudstorp, har benyttet Mads Nippers exit til Grundfos til at ryste posen og gentænke organiseringen af Legos salg og marketing.

Derfor meddelte Lego tirsdag, at selskabet med virkning fra 1. januar 2015 udvider sin koncernledelse med to nye koncerndirektører. Begge hentet uden for Lego og begge hentet hos internationale ikonvirksomheder uden for landets grænser.

Det drejer sig om den 45-årige Julia Goldin, der med base i London får ansvaret for produktudvikling og marketingstrategier med særligt fokus på up-market-delen af Legos forretning, og 44-årige Loren I. Shuster, der med base i Singapore kommer til at stå for lancering og salg af Legos produkter ikke mindst med fokus på Legos nye vækstmarkeder, især i Asien.

»Vi har en meget voksende dagsorden i Lego og en langt større geografisk dækning end tidligere. Hvor vi tidligere brugte distributører, satser vi i dag på egne datterselskaber. Alene i år har vi åbnet datterselskaber i Malaysia og Tyrkiet. Det kræver, at vi kommer endnu mere ud og er til stede på markederne,« siger Jørgen Vig Knudstorp.

Samtidig kommer især Loren Shuster med årelang erfaring fra den digitale verden, dels hos Nokia dels siden 2011 hos Google.

Det er også erfaringer, som Jørgen Vig Knudstorp håber at kunne udnytte i koncernledelsen.

»Legos strategi er jo helt enkel. At globalisere virksomheden og bruge digitale strategier til at styrke koncernens konkurrenceevne. Lego vil også i fremtiden først og fremmest være baseret på Lego-klodsen, men det digitale spiller en stadig større rolle på mange områder,« siger Jørgen Vig Knudstorp.

På produktfronten har Lego haft succes med at lancere Lego Fusion, et produkt hvor børn og barnlige sjæle kan bygge Lego-figurer, scanne dem ind og spille med dem i den digitale verden.

Men også i selve salgsprocessen spiller det digitale en stadig større rolle, uanset om det handler om e-commerce med vores kunder, omni-channel-butikker, hvor det ikke længere betyder noget, om man køber sine Lego-klodser i en Toys’R’Us-butik eller på nettet eller i vores egen webbutik. Rent markedsføringsmæssigt og produktmæssigt driver vi i dag en meget IT-tung forretning,« siger Jørgen Vig Knudstorp.

Fra kosmetik og cola

Julia Goldin, der er amerikaner med russiske rødder og har en MBA fra University of Chicago, arbejdede indtil begyndelsen af 2014 som global marketingchef hos den amerikanske kosmetikgigant Revlon.

Hun har tidligere bestridt ledende marketingposter hos Coca-Cola og har gennem sin karriere boet og arbejdet i både USA, Europa og Asien. Hun får som nævnt base i Legos afdeling i London, men kommer ifølge Jørgen Vig Knudstorp til at tilbringe en stor del af sin tid i Billund, hvor hun vil være involveret i produktudvikling og udvikling af marketingaktiviteter.

Loren I. Shuster er canadier, han har tidligere arbejdet ti år for finske Nokia, inden han i 2011 blev ansat hos Google. Han vil blive boende med sin familie i Singapore. Loren Shuster får titel af chief commercial officer, mens Julia Goldin kan kalde sig chief marketing officer.