Først fik Lego milliardsucces med en ny pige-serie i pastelfarver. Så bøjede Lego sig for kvindelige fans ønsker om at lave en serie med Lego-kvinder i seje forskerjobs. Nu sætter Lego så en kvinde ind på den helt centrale post som øverst ansvarlig for marketing, efter gennem flere år at være blevet kritiseret for at have for få kvinder i topledelsen.
Koncernens topchef hedder dog stadig Jørgen Vig Knudstorp, og han er rigtig glad for, at han nu kan byde en kvinde velkommen til direktionsmøderne.
"Jeg er rigtig glad for, at det blev en kvinde, men Julia Goldin er ikke valgt, fordi hun var kvinde. Hun er valgt på baggrund af sine kompetencer, og fordi hun er en spændende og kreativ person med global marketingerfaring. Hos Lego har vi de sidste par år lagt vægt på at styrke os inden for det innovative, det kreative og øge mangfoldigheden," siger Jørgen Vig Knudstorp.
Russisk-amerikanske Julia Goldin, der har en MBA fra University of Chicago, og har boet og arbejdet i både USA, Europa og Asien, var frem til og med januar i år global marketingdirektør hos den amerikanske kosmetikvirksomhed Revlon. Her arbejdede hun blandt andet på at etablere Revlon som brand i Kina.
Inden da har Julia Goldin arbejdet i en række ledende, internationale poster inden for marketing hos læskedrikgiganten Coca Cola.
Lego har brugt syv måneder på at finde de to afløsere for selskabets koncerndirektør og Chief Marketing Officer Mads Nipper, der forlod selskabet for at blive topchef hos pumpekoncernen Grundfos. Det er blevet udlagt, som om Lego havde problemer med at finde en afløser for Mads Nipper.
Men ifølge Jørgen Vig Knudstorp har der ikke været problemer. Tværtimod.
"Man kan vist godt sige, at vores jobopslag har været meget populære. Vi har været ude i markedet og søge nye koncerndirektører på et tidspunkt, hvor vores brand aldrig har stået så stærkt. Vi har kommerciel succes med The Lego Movie og en serie som Lego Friends. Folk ser alt det spændende, vi laver, og har også fokuseret på, at vi har en spændende ledelsesmodel. Og så har alle en lille Lego-bygger i maven eller børn, der har det. Så det har ikke været svært at finde kandidater," siger Jørgen Vig Knudstorp.
