Der er lettelse blandt flertallet af de danske EU-politikere, efter nattens møde mellem grækerne og eurolandene udmøntede sig i en aftale om Grækenlands økonomiske fremtid.

Det havde været fatalt, hvis forhandlingerne Bruxelles var endt med sammenbrud og græsk farvel til euroen, lyder det fra Ulla Tørnæs (V), politisk leder for Venstre i parlamentet.

»Både det europæiske samarbejde og det græske folk kan drage et lettelsens suk, for et »grexit« havde været en katastrofe for alle parter,« siger hun i en skriftlig kommentar.

Ulla Tørnæs konstaterer, at forløbet har været »langt og på ingen måde kønt«. Hun mener, at den græske premierminister, Alexis Tsipras, bærer ansvaret for den udvikling:

»Vi har været vidne til en pinlig misere fra en græsk premierminister, der har kastet sit land ud i social uro, i en folkeafstemning og i et økonomisk ingenmandsland. EU og eurozonen har udvist utrolig stor ansvarlighed og stor solidaritet med Grækenland,« siger Ulla Tørnæs og uddyber:

»EU har vist igen og igen, at vi er klar til at finde en løsning med Grækenland. Nu er det Tsipras’ tur til at vise, at han kan gennemføre de reformer, der skal få Grækenland på fode igen og sikre et tillidsfuldt europæisk samarbejde.«

De græske politikere skal senest onsdag vedtage en række omfattende reformer, før det kan komme på tale at indlede forhandlinger om en ny hjælpepakke, der skal forhindre græsk bankerot.