Forestil dig et tog suse igennem det danske forårslandskab. Der står formentlig DSB på siden, men snart kan du stryge S’et, så der står DB i stedet. I hvert fald hvis det står til den tyske gigant Deutsche Bahn (DB), som bliver godt hjulpet af Europa-Kommissionen.
Det danske, statslige togselskab DSB er lige nu under massivt pres for øget konkurrence på jernbanen her i landet på grund af et forslag fra Kommissionen. Transportministeriet og DSB kan på nuværende tidspunkt ikke overskue de fulde konsekvenser af EU-forslaget, men DSB fastslår i et høringssvar, at det kan give store udfordringer.
De største problemer ser DSB ved en kommende bølge af udbud af alle større togstrækninger i Danmark og resten af EU. Forslaget lægger op til, at offentlige kontrakter maksimalt må indeholde en tredjedel af den samlede volumen af togtransport i de enkelte medlemslande. Men det er »for vidtgående«, mener DSB. Afhængig af, hvordan man tolker teksten, peger DSB på, at S-togene i københavnsområdet kan ende med at skulle »deles op i mere end én kontrakt«.
»DSB ser store udfordringer i dette forslag,« opsummerer selskabet i sit høringssvar.
Frygt for udenlandsk dominans
Transportministeriet er heller ikke entydigt begejstret for EU-forslaget.
»En regel om obligatorisk udbud synes at være mere egnet til at fremme visse store jernbaneoperatørers end jernbanepassagerernes interesser,« skriver Transportministeriet i et notat om sagen, som Berlingske Business er i besiddelse af.
Frygten er netop, at udenlandske operatører som Deutsche Bahn vil overtage store dele af de danske togstrækninger. Erfaringen fra busmarkedet viser, at det kan ske. I slutningen af 1980erne og begyndelsen af 1990erne røg DSB ud af busmarkedet, da al buskørsel i EU blev sendt i udbud.
»I første omgang blev busdriften fortrinsvis vundet af svenske selskaber, siden af britiske – og i dag sidder tyskerne tungt på det danske busmarked. Arriva – der ejes af Deutsche Bahn – er den største danske busoperatør i dag,« siger Niels Melchior, trafikforsker ved Aalborg Universitet og tilføjer:
»Om det samme vil ske på togmarkedet er svært at sige noget entydigt om.«
Arriva kører i dag tog i Midt- og Vestjylland, og administrerende direktør Thomas Øster er sulten efter mere. Sammen med svenske SJ og hollandske Abellio har tyske Arriva oprettet foreningen Dansk Tog med det erklærede formål at få flere udbud på de danske jernbaner.
Tyskere vil køre S-tog
I første omgang har Dansk Tog fremlagt et bud, hvor staten kan spare penge ved at konkurrenceudsætte strækningen København-Esbjerg/Sønderborg. På længere sigt håber selskaberne i foreningen på et sted mellem fem og syv udbudsrunder over de næste ti år.
»Det vil for eksempel også være oplagt at udbyde S-tog i Danmark. Og vi ville da absolut være interesserede i at byde, hvis S-banen kom i udbud. Det tror jeg, at alle foreningens medlemmer ville være,« siger Thomas Øster.
Europa-Kommissionen har fremsat den fjerde jernbanepakke for at øge konkurrencen på tværs af EU-landenes grænser og sikre bedre kvalitet samt lavere priser. Vurderingen lyder på baggrund af erfaringer fra Tyskland, Sverige og Holland, at medlemslandene ved øgede udbud kan spare mellem 20-30 procent svarende til 21-29 milliarder euro i hele EU.
Endnu er forslaget i høringsfasen, og det forventes at møde en del modstand. Såfremt det bliver gennemført, skal alle togstrækninger i udbud senest i 2023.