EGYPTEN: Lørdag blev et blodigt døgn i Egypten. 49 mennesker er blevet dræbt i sammenstød i forbindelse med demonstrationer og protester på treårsdagens for landets folkelige opstand.

Ud over de mange, der har mistet livet, melder det egyptiske sundhedsministerium i en udtalelse, at 247 er blevet året. Det skriver nyhedsbureauerne AFP og Reuters.

Politiet anholdt desuden 1.079 personer ved demonstrationer, lyder det fra indenrigsministeriet og i alt 26 blev meldt dræbt lørdag aften i den egyptiske hovedstad, Cairo. Her tørnede islamister og modstandere af militærstyret sammen med politi og civile ved markeringen af årsdagen.

Senere er der dog blevet føjet adskillige flere til listen over døde.

Opstanden i 2011 væltede diktatoren Hosni Mubarak, og politiets og befolkningens frygt for, at årsdagen blev en anledning til sammenstød mellem rivaliserende grupper, blev til virkelighed.

Islamisterne har optrappet volden i Egypten, siden den demokratisk valgte præsident Mohammed Morsi fra Det Muslimske Broderskab blev afsat af militæret i juli sidste år. At Morsi blev væltet skabte vrede og foragt, og siden har mindst 1.000 mennesker mistet livet, og tusindvis af islamister er blevet anholdt, herunder stort set hele Det Muslimske Broderskabs ledelse. Også Morsi er fængslet.