Nok er det norske luftfartsselskab Norwegian kendt som lavprisselskab, men når det kommer til aflønning af selskabets ansatte er Norwegian mere rundhåndet end hovedkonkurrenten SAS.
Det skriver Dagens Næringsliv.
- Det er klart, at man er nysgerrig på lønnen i Norwegian, udtaler Mona Villanger, stewardesse i SAS, til Dagens Næringsliv. Det er lidt mærkeligt, at de tjener mere, men ingenting i flybranchen overrasker rigtigt længere, uddyber hun.
Det er de store lønnedgange, som SAS-personalet måtte acceptere for et år siden, der har gjort Norwegians lønninger til de højeste blandt de to. En kabineansat og purser i SAS har således en gennemsnitlig løn på 420.000 nkr. om året, hvilket er næsten halvtreds tusind mindre end i Norwegian, der i gennemsnit betaler 469.788 nkr. til en sammenlignelig ansat.
Gennemsnittet for SAS's medarbejdere er udregnet udfra ansatte både i og udenfor Norge, samt junior- og senior kabinepersonale. Gennemsnittet for Norwegian er udregnet udfra junior kabinepersonale i Norge.
I SAS udlægges lønforskellen som et tegn på, at lønnedskæringerne har gjort SAS mere konkurrencedygtig og fleksibel.
- De interne ændringer vi har foretaget, er et stort skridt fremad for SAS i bestræbelserne for at være konkurrencedygtig med resten af branchen. Lønomkostningerne er reduceret og vi kan nu bruge de ansatte mere fleskibelt når vi udvider vores rutetilbud, udtaler Knut-Morten Johansen, informationschef i SAS, til Dagens Næringsliv.