Folkene bag computerspillet Minecraft har gjort deres liv handel. Det står klart, efter at den amerikanske IT-gigant Microsoft mandag har lagt intet mindre end 2,5 mia. dollar svarende til 14,4 mia. kroner på bordet for spiludviklingsfirmaet ved navn Mojang.
Mojang er stiftet i 2009 og har udviklet computerspillet Minecraft, der har haft overvældende succes de seneste år. Spillet er blevet særdeles værdifuldt, fordi det kan prale af flere end 100 mio. brugere, som deltager i et community omkring spillet.
Men brugerne var vilde med den simple grafik, der er kraftigt inspireret af gamle Lego-klodser, og med en velgennemtænkt forretningsmodel lykkedes det firmaet at skabe indtægter, som gjorde dem hovedrige på få år. Da Politiken skrev om fænomenet i august i år lød salgstallet på 11.000 – i døgnet, hvilket var lig med en daglig indtjening på over 2 millioner kroner.
Selv om grafikken er simpel, er spillet af høj kvalitet.
»Spillets verden er i praksis uendelig stor. Større end Jordens samlede overflade og meget varieret. Det giver spillet den fantastiske egenskab, at man som spiller kan lave uendelig store ting. Deri ligger også grunden til succesen«, har Espen Aarseth, der er lektor ved IT-Universitetets Center for Computer Games Research, sagt til Politiken i august.
Solgt over 50 mio. eksemplarer
Et kig på salgstallene viser, at Mojang med Minecraft har skabt noget unik. Ved seneste opgørelse i juli i år var spillet solgt i 54 millioner eksemplarer, når man samler alt salg fra pc’er til spillekonsoller. En massiv stigning siden februars 34 millioner.
Af en meddelelse fra Microsoft fremgår det, at købet af Mojang forventes at være endelig gennemført inden udgangen af 2014.
Mojang har i en officiel meddelelse lovet sine mange spillere, at spillet vil fortsætte med at blive udviklet under Microsofts ledelse. Fra Microsofts topchef lyder, at man ser spil på alt fra PC, til konsoller, tablets og mobiler som et vigtigt forretningsområde, og at man er særlig glad for at få adgang til Minecrafts dedikerede community.