Kilder sagde i efteråret til Berlingske, at planerne var en hel opsplitning af de nye forretningsområder. Men for et par uger siden fremgik det, som om Søren Skou på topledermødet i Davos var begyndt at hælde til en samlet børsnotering af Maersk Energy.

»Det var en meget skarp vinkling på det, jeg fik sagt. Vi tror ikke, at der er en løsning, som kan dække alle fire selskaber. Vi ser derfor bestemt ikke en samlet børsnotering af Maersk Energy. Det kan jeg klart afkræfte,« siger Mærsk-chefen.

A.P. Møller - Mærsk fortalte i september sidste år, at selskabet arbejder på at blive splittet op i en transport- og en energidel. Mens transportselskabet fortsætter sammen med containerrederiet Maersk Line som kernen, bliver selskaberne i energi­området ikke holdt sammen. Området indeholder fire selskaber. Olie­selskabet Maersk Oil med den danske eneretsbevilling i Nordsøen er det største af selskaberne. De andre er tankrederiet Maersk Tankers, forsyningsselskabet Maersk Supply Service og Maersk Drilling, der udlejer borerigge.

»Formentlig bliver der tale om individuelle løsninger for alle fire selskaber. Man kunne godt lave en case, hvor Maersk Drilling og Maersk Supply Service kunne hænge sammen, fordi de begge er offshore-selskaber. Men der er ikke meget sammenhæng mellem Maersk Tankers og f.eks. ­Maersk Oil,« siger Søren Skou.

Han siger, at det generelt bliver nemmere at lave løsninger for de selskaber, der klarer sig bedst af de fire. Det betyder, at opgaven med at finde nye ejere til Maersk Supply Service og Maersk Drilling tegner til at ligge længere ude i fremtiden.

De to selskaber var onsdag årsagen til, at A.P. Møller - Mærsk samlet fik et underskud på 1,9 mia. dollar, eller hvad der svarer til 13,2 mia. kr. Det er dermed det største underskud nogensinde i Danmark, eftersom resultatet overgår det underskud på 12,1 mia. kr., som DONG, fremlagde for 2015. Her var det store nedskrivninger på den danske energivirksomheds olie- og gasaktiviteter i Nordsøen, som gav det store minus. Energivirksomheden overtog dengang førstepladsen fra GN Store Nord, som i 2001 fremlagde et tab på godt ni mia. kr. – også pga. nedskrivninger.

»Vi har nedskrevet i Maersk Supply Service og i Maersk Drilling som følge af manglende aktivitet, ekstremt lave rater og dårlige fremtidsudsigter,« forklarer Søren Skou.

Også Maersk Line tabte penge i 2016, fordi containermarkedet længe har været præget af lave rater, fordi der blev bygget for mange skibe til den begrænsede økonomiske vækst i verdensøkonomien. Søren Skou kunne efter flere svære år glæde sig over, at Maersk Oil fik et overskud på 3,3 mia. kr.

Aktier i A.P. Møller - Mærsk fik en hård medfart onsdag, og aktionærerne måtte se deres værdier blive fem pct. mindre værd.

»De tager en stor nedskrivning, og det præger selvfølgelig regnskabet markant. Men trækker man de godt to mia. dollar fra, så er det altså heller ikke godt nok i den underliggende drift i særligt Drilling og Maersk Line, så generelt skuffer A.P. Møller - Mærsk stadig,« siger Claus Paaske, aktie­strateg i Danske Bank.

Han siger, at aktiemarkedet lige nu har opmærksomheden rettet mere mod den kommende opsplitning.

»Man er i en slags venteposition i Mærsk. Alle ser frem og venter på at se den nye struktur og ledelse folde sig ud. Det er det, som investorerne spejder mere og mere efter end at kigge på 2016-tallene,« siger Claus ­Paaske.