Det er uacceptabelt, at danske børn ikke har lige muligheder for at klare sig igennem folkeskolen, lyder reaktionen fra Danmarks Lærerforening på en ny analyse, der viser, at børn fra fattige hjem har dårligere chancer for at bestå folkeskolen.

»Børn fra fattige hjem har ikke sværere ved at lære. Hvis de havde de samme betingelser, ville de klare sig lige så godt,« understreger næstformand i lærerforeningen, Dorte Lange.

Analysen fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) viser, at et barns chance for at bestå folkeskolen falder fra 87 til under 70 procent, hvis deres familie har været fattig i mere end to år.

»Problemet er, at fattigdom gør eleverne mere stressede. Når der eksempelvis i klassen tales om, at man skal på tur, så bekymrer eleven sig jo om ’gad vide, om mine forældre har råd til det?´. Og der er vi ude på en glidebane, for der er flere og flere skoler, som opfordrer til, at eleverne har deres eget it-udstyr med, og der er flere, der tager penge for at tage eleverne med på tur. Og det må man faktisk ikke,« siger Dorte Lange, der påpeger, at grundloven dikterer, at undervisningen i folkeskolen skal være gratis for alle.

Ansvaret ligger ikke alene hos lærerne, men også hos skoleledelsen og skolebestyrelsen, mener Dorte Lange:

»De skal sørge for, at vi overholder folkeskoleloven og ikke sætter familier under et økonomisk pres. Det er ikke tilladt at tage penge for at tage elever med på tur - udover udgifter til mad,« siger hun.

Lærerforeningen advarer samtidig mod, at lærerne i nogle tilfælde må ignorere de behov, nogle familier har, fordi læreren ikke har tid til hver enkelt elev.

»Læreren skal tale med eleven og forældrene om, hvad der er svært derhjemme og i hverdagen, så man kan tage højde for det, så eleven ikke sakker bagud i skolen. Ellers tager børnene deres bekymringer med i rygsækken, og det gør det sværere for dem at koncentrere sig om undervisningen,« siger Dorte Lange og tilføjer:

»I den ideelle situation bliver skolen et fristed for de her elever, hvor de kan fordybe sig og udvikle sig.«