?

Min mand og jeg har fælleseje med en udmærket økonomi. For to år siden købte min mand en lejlighed som forældrekøb til vores voksne datter. Han står på skødet som 100 procent ejer. Nu er spørgsmålet: Vi ville gerne sikre, at såfremt min mand skulle falde bort, at vores datter derved arver lejligheden.

Skal han så skrive testamente? Hvad er konsekvenserne, hvis ikke han gør noget, og jeg vel dermed arver den? Betales der afgift, og kan jeg gradvist »give« den til min datter? Hvad ville du anbefale?

Med venlig hilsen X

!

Hvis din mand falder bort, mens I ejer lejligheden gælder følgende:

Du kan vælge at sidde i uskiftet bo, og så sker bodelingen først, når du ikke lever længere. Hvis der skiftes, og hvis der ikke er lavet testamente, vil du få halvdelen af den samlede positive nettoformue. Den anden halvdel falder i arv efter din mand med halvdelen til dig og halvdelen til jeres barn.

Din mand kan ved testamente bestemme, at jeres datter skal have ret til at arve lejligheden. Dette kan formuleres på mange måder, og I bør drøfte det med jeres advokat.

I skal være opmærksom på, at hvis I ikke har boet i ejerlejligheden, vil der - hvis boet efter din mand er skattepligtigt - blive udløst ejendomsavanceskat. I bør derfor søge rådgivning hos jeres advokat om mulighederne for med fordel at overdrage lejligheden til jeres datter i levende live. Hun vil kunne sælge den uden ejendomsskatteavance i overensstemmelse med reglerne i ejendomsavanceskatteloven. Der kan ske overdragelse ved, at din datter betaler 85 procent af kontantværdien for lejligheden. Det behøver ikke ske som kontant betaling. Betaling kan ske ved et gældsbrev og dette gældsbrev kan så nedskrives med årlige gavebeløb fra ejeren (overdrageren) til erhververen (datteren).

Det må dog ikke fra start være aftalt, at sådan en nedbringelse skal ske, da det så udløser fuld gaveafgift.

Jeg kan ikke ud fra din mail give dig en fuldstændig rådgivning. Det er vigtigt i disse sager, at du tager et møde med jeres advokat og stille og roligt går det hele igennem. Advokaten kan se nogle muligheder, som du måske ikke selv har tænkt på.

Med venlig hilsen Allan Ohms, advokat (H), Forum Advokater, www.forumadvokater.dk