Mange drenge og mænd oplever dagligt at få en bøsse-kommentar kastet i hovedet, og det sker på tværs af alle sociale lag. Det bliver oftest anvendt i sammenhænge, hvor en dreng opfører sig feminint eller afviger fra normen om de traditionelle kønsroller. Mange bruger ordet bøsse som skældsord, og medvirker dermed til at skabe fordomme og gøre homoseksualitet til et tabu. Men er der stadig mennesker, der ser homoseksualitet som et tabu, når al forskning peger på, at det er biologisk bestemt, og dermed ikke resultatet af et aktivt valg.
»Hvis jeg var bøsse ville jeg skyde mig selv«, »Ej jeg gider ikke at arbejde sammen med den bøsse«, »Ad, han er bøsse« eller »Fuck, du opfører dig bøsset« er nogle af de mange nedladende udtalelser, jeg selv har oplevet i min hverdag. Det får mig til at tænke over, om disse mennesker overhovedet ved, hvad det vil sige at være homoseksuel? For mig at se bliver homoseksualitet i den forbindelse forbundet med skam eller en forbrydelse frem for en naturlig seksualitet, som det i virkeligheden er. Det har for mit vedkommende medvirket til, at jeg har skjult min seksualitet indtil nu, fordi jeg har pålagt mig selv en skam, der ikke var min egen, men samfundets. Men det bør ikke være forkert at udtrykke sig selv, og man bør slet ikke føle sig ydmyget bagefter, fordi ens seksualitet ikke falder i god jord hos tilskueren.
Mange skjuler deres seksualitet, fordi omverdens krav, normer, tabuer, fordomme og forventninger til seksualitet og kønsroller stadig er meget traditionelle. Jeg har været nødt til at flytte skole, fordi folk simpelthen ikke kunne acceptere, at jeg var anderledes og var gode venner med pigerne uden at have en romantisk eller seksuel bagtanke med det.
Den norske TV-serie »SKAM« skildrer samme problematik. Hovedpersonen Isak forsøger at skjule sin homoseksualitet ved at kysse med pigen Emma. Isak selv har svært ved at finde sig selv, og hans indre konflikt om seksualitet er et tydeligt eksempel på, at traditionelle samfundsnormer stadig på nogle punkter er styrende for identitetsdannelsen i det senmoderne samfund.
Homoseksualitet er i de senere år blevet mere accepteret i det danske samfund. Men uvidenheden er desværre stadig stor, når mennesker fortsat bruger ordet »bøsse« som skældsord. Det nedladende sprog er grobund for hate crimes, undertrykkelse og mobning af homoseksuelle. Derfor »springer jeg ud« for at bekæmpe uvidenheden og fordommene om homoseksuelle og oplyse samfundet om, at diskrimination af køn og seksualitet stadig er et faktum i Danmark.
Jeg ønsker et samfund, hvor alle bliver behandlet lige uafhængigt af seksualitet og køn. Derfor vil jeg opfordre folk til at stoppe med at bruge »bøsse« og »homo« som skældsord. Det vil være et skridt imod, at individets mulighed for at udvikle sin seksuelle identitet ikke begrænses på grund af fordomme og uvidenhed. Bølgerne skal kunne gå højt i alle mulige sammenhænge, men det betyder ikke, at man har ret til at diskriminere homoseksuelle.