Pendlere på Kystbanen kan med fordel planlægge en ekstra lang sommerferie i 2017. Allerede nu har Banedanmark nemlig sat fire måneder i perioden af til en større overhaling af jernbanestrækningen nord for København.

Med både spor- og broarbejde er der i perioden udsigt til både hel eller delvis spærring af sporene. Det betyder langsomme og trængte toge eller togbusser på strækningen. Men selv om tanken sikkert allerede nu, to år inden, kan få en del nordsjællandske pendlere til at svede ekstra meget i augustvarmen, forsikrer Banedanmark om, at arbejdet ende i sidste vil komme dem til gavn.

»Det er med henblik på, at få banen vedligeholdt og opgraderet, så vi kan stole på den fremadrettet. Det bliver man nødt til at gøre en gang imellem. Nu samler vi arbejdet i én stor klump, så vi godt nok kommer og forstyrrer lidt meget i 2017, men så heller ikke kommer til det de næste ti år derefter,« siger trafikdirektør Peter Svendsen.

Nye spor, broer og hastigheder

Han forklarer, at det netop er for at mindske generne, at sporarbejdet vil ligge i sommerperioden, hvor Kystbanen traditionelt har færre passagerer end normalt. Samme taktik blev brugt sidste sommer, hvor stykket mellem Klampenborg og København blev lukket samtidig med underføringen af Nordhavnsvej. Og nu er det så resten af Kystbanen, der skal have en kærlig hånd.

Det præcise tidsrum for arbejdet falder på plads i løbet af næste år, men sikkert er det altså allerede nu, at fornyelsen vil foregå på strækningen fra Helsingør til Klampenborg.

Her skal skinner og sveller fornys, ligesom en række af jernbanebroerne på strækningen trænger til at blive vedligeholdt eller ligefrem udskiftet. Endvidere skal en række slidte sporskifter udskiftes. Til gengæld kan Banedanmark glæde travle pendlere med, at fornyelsen også giver større toghastigheder. Dermed barberer man nogle minutter af turen fra Helsingør til København.

DSB leder efter løsninger

Hos DSB forklarer informationschef Tony Bispeskov også, at man bestræber sig på at genere passagerne mindst muligt.

»DSB og kunderne står skulder ved skulder i den her situation. Vi så også allerhelst, at det ikke var nødvendigt. Men de vedligeholdelsesfri skinner er jo ikke opfundet endnu, og så må vi finde den bedst mulige løsning inden for rammerne. Og det gør vi sammen med pendlerne,« siger han.

Da arbejdet ligger et stykke ude i fremtiden, understreger Tony Bispeskov, at det endnu er for tidligt at sige noget om præcise tiltag. DSB vil dog sandsynligvis indføre forskellige planer i takt med at arbejdet vinder frem, ligesom der som traditionelt vil blive indsat togbusser.

Her overvejer DSB i samarbejde med pendlerne og Banedanmark imidlertid at kigge på nye muligheder for sammenkobling med S-togsnettet, som i flere tilfælde ligger relativt tæt på de berørte kystbanestationer. Ved at få busserne til at skære tværs over landet i stedet for at køre syd over alle stationer, kan der nemlig være noget at hente.

»Busserne kan alt andet lige ikke flytte så mange mennesker som toget, og vi ved, at mange foretrækker at sidde i et tog. Ved at bruge S-togssystemet kan vi også sprede kunderne mere. Nogle kan også vinde tid eller få en bedre rejse, hvilket først og fremmest ligger os på sinde,« siger Tony Bispeskov.

Han understreger dog, at der endnu kun er tale om forslag, og at DSB gerne ser alternative løsninger i spil.