Langt hen ad tirsdag aften viste exitpolls, at Socialdemokraterne stod til at miste positionen som Danmarks største parti i kommunerne til Venstre. Men efterhånden som stemmerne blev talt op rundt omkring i landet, vendte skuden for statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) og hendes partifæller. Det viste sig nemlig, at de exitpolls, der blev målt på, skød forbi valgresultatet.
»De fleste danskere er formentlig gået i seng i den tro, at Socialdemokraterne har fået en ordentlig vælgerlussing. Men realiteten er, at de exitpolls, som især Danmarks Radio har leveret i løbet af aftenen, har skudt rigtig meget forkert. Og det ser altså ud til, at Socialdemokraterne ender med at blive det største parti og kommer meget tæt på det resultat, partiet fik for fire år siden,« siger politisk redaktør på Berlingske Bent Winther.
Thornings tale havde betydning
Det har fået den betydning, at både statsministeren og hendes politiske ordfører Magnus Heunicke (S) på valgaftenen har været ude og beklage valgresultatet, fortæller han.
»Løkkes tale havde måske ikke været så meget anderledes, for Venstre fik faktisk et godt valg. Men forventningen var måske, at Venstre havde fået et endnu bedre valg. Jeg tror, at Thornings tale havde været betydeligt anderledes. Men den var dog også præget af, at den blev holdt på Vega i København, hvor overborgmester Frank Jensen (S) havde fået en ordentlig begmand af Enhedslisten,« siger Bent Winther. Han tilføjer:
»Hvis de havde ventet med at udtale sig, til efter landsresultatet lå der, så havde de nok udtalt sig anderledes. Og var der blevet ventet med at skrive og analysere på baggrund af exitpolls, der viste sig at være forkerte, så havde stemningen nok også været anderledes.«
Man skulle ikke have stolet så meget på exitpolls og have ventet til der forelå mere sikre resultater, siger han:
»Men sådan er det på en valgaften. Man må skyde, med det man har, og med de resultater, som løber ind. Problemet er selvfølgelig, når denne type exitpolls i et kommunalvalg er så usikre, som de har vist sig at være. Og så er problemet selvfølgelig, når morgenaviser skal aflevere allerede midt på aftenen, så kommer vi ud med noget, der er helt forkert«
Lisbeth Knudsen: »Dybt problematisk at bruge exit-målinger for tidligt«