Det var en 25-årig mand fra Tårs og en 45-årig mand fra området nær Gjøl, der tidligt søndag morgen mistede livet i en alvorlig ulykke på motorvej E45 i Nordjylland.

Ulykken skete, da en spøgelsesbilist havde forvildet sig ud på motorvejen og kørte frontalt ind i en anden personbil omkring klokken 4.30.

Ifølge Nordjyllands Politi sad den 25-årige mand bag rattet i spøgelsesbilen, mens den 45-årige mand førte den involverede personbil. Der var ingen andre i bilerne, end de to omkomne.

Frontalsammenstødet skete i nordgående retning nord for rasteplads Himmerland, der ligger syg for Støvring.

Ved uheldet blev bilerne smadret, og den 45-årige mandlige bilist afgik ved døden ved påkørslen, hvorefter hans bil brød i brand på stedet, oplyser politiet i en pressemeddelelse.

Også den 25-årige spøgelsesbilist døde ifølge politiet ved påkørslen, og bilen havnede efterfølgende i autoværnet.

Begge bilister sad fastklemt i bilerne, men på grund af skadernes omfang og branden var det ikke muligt at få dem ud af bilerne på stedet.

De blev derfor bragt til Aalborg, hvor de omkomne blev frigjort, informerer Nordjyllands Politi, som har underrettet pårørende til de to mænd.

Trafikken blev som følge af ulykken spærret i nordgående retning mellem frakørsel 32 og 31, men blev genåbnet igen omkring klokken 7.00.