Strategierne er lagt, og pengene brugt. Næsten da. For serieiværksætteren, Frank Rasmussen, blev Aktiespillet udsat på grund af tekniske problemer, og derfor mistede han to dage af spillet. Men daytraderen Søren Adelvard mistede samtidig en del af sine legepenge.

Derfor vil Frank Rasmussen i starten ligge bedre placeret end modstanderen Søren Adelvard, som onsdag røg ned på en placering som nummer 5.904. Han lurede Vestas forkert og kom under de 500.000 fiktive startkroner.

»Jeg er i princippet kommet godt nok fra start, men jeg lurede Vestas forkert. Jeg valgte at short-sælge. I dag er min saldo 495.300, så jeg er lige under vandlinjen. Men i går var jeg over, så det er Vestas der ødelægger det i dag,« sagde han onsdag.

Søren Adelvard har valgt at satse mest på amerikanske aktier, hvor han har købt hos både Facebook, Blackberry og Apple, som alle har givet positive afkast indtil videre. Men satsningen på danske aktier har være mindre givende.

Udover Vestas, hvor Søren Adelvard har tabt godt 8.000 kroner, har han nemlig købt aktier i Pandora. Og her fik han også et tab på flere tusind.

Meld dig til aktiespillet her

Hos serieiværksætteren er det dog en dansk aktie, der skal føre Frank Rasmussen til tops. Han har nemlig afsløret, at han satser stort på Novo Nordisk, når hans spil går i gang i dag.

»Jeg satser alt på Novo, fordi jeg håber på at de overrasker igen - om jeg så må sige - med deres nye diabetes 2-præparat,« siger han.