Den interne uenighed i regeringen om dagpengereformen får nu ny næring. Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) holder reformen – som i 2010 blev vedtaget af Venstre, de Konservative, Dansk Folkeparti og de Radikale – ud i strakt arm og understreger i gårsdagens Politiken sin utilfredshed med, at næsten 34.000 ledige sendes ud af dagpengesystemet i 2013 på grund af reformen.

De Radikales arbejdsmarkedsordfører, Nadeem Farooq, erkender, »at resultatet er mere voldsomt, end vi havde regnet med«. Oprindeligt lød prognosen, at 2.000 til 4.000 personer ville miste deres dagpengeret om året pga. reformen. Men Nadeem Farooq forsvarer reformen som nødvendig for samfundsøkonomien og påpeger, at især arbejdsmarkedsydelsen har været med til at skaffe folk i arbejde og indfase reformen ordentligt.

»Jeg er nok en mere ihærdig tilhænger af dagpengereformen end Mette Frederiksen,« siger han.

Både Dansk Folkeparti og Enhedslisten reagerede i går hurtigt på beskæftigelsesministerens skarpe tilkendegivelse og rakte armene frem med tilbuddet om at stemme for at suspendere både sænkelsen af dagpengeperioden fra fire til to år og forlængelsen genoptjeningskravet fra 26 til 52 ugers fuldtidsarbejde. De Radikale nærmest korser sig ved tanken.

»Jeg vil klart afvise forslaget. Men det er ikke, fordi jeg sidder på hænderne, og jeg vil sige det lige ud: Det danske arbejdsmarkedssystem har spillet fallit. Vi bruger eksorbitant mange penge på en aktiv arbejdsmarkedspolitik, men får uendelig lidt ud af det. Der skal ske en hovedrengøring og fornyelse af arbejdsmarkedsindsatsen i stedet for at tale om ydelser,« siger Nadeem Farooq.

Diskussionen om dagpengereformen kommer umiddelbart efter et andet tilfælde af intern uenighed i regeringen: Juledag afviste Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) i Jyllands-Posten pure den radikale partileder, Margrethe Vestagers, opgør med gratis ydelser til velhavende pensionister.

»Reformen er en katastrofe«

Beskæftigelsesminister Mette Frederiksen ønskede i går ikke at uddybe sit syn på den dagpengereform, som de Radikale tog med ind i regeringsgrundlaget. Men fra mindre fremtrædende positioner hos Socialdemokraterne stiller kritikerne sig frem.

Tidligere erhvervsminister Ole Stavad (S) kalder f.eks. dagpengereformen »et af de største angreb på den danske arbejdsmarkedsmodel, der nogensinde er vedtaget«.

»Det er en så forfejlet reform, at den ikke engang kan virke fornuftig i opgangstider. De ændringer, der er gennemført, er dybt skadelige i forhold til at sikre konkurrenceevnen på et af de mest fleksible arbejdsmarkeder,« siger Ole Stavad og opfordrer de Radikale til at rette de mest ødelæggende fejl, herunder den forlængede optjeningsperiode.

Det socialdemokratiske folketingsmedlem Jan Johansen betegner dagpengereformen som en »katastrofe«:

»Vi risikerer at miste en hulens masse mennesker fra arbejdsmarkedet. Og jeg vil allerhelst have, at vi får en ny dagpengereform her og nu.«

Det var i går ikke muligt for Berlingske at interviewe SFs politiske ordfører, Lisbeth Bech Poulsen, om partiets standpunkt i diskussionen. Bech Poulsen sendte dog en skriftlig kommentar med bl.a. følgende budskab:

»SF var ikke enig i dagpengereformen før valget. Vi stemte ikke for den, og jeg er fuldstændig enig med beskæftigelsesministeren i hendes udmelding om reformens konsekvenser.«

Verner Sand Kirk, som er direktør for arbejdsløshedskassernes organisation, AK-Samvirke, og indædt modstander af dagpengereformen fulgte i går diskussionen med største interesse. Den viser i hans øjne spændvidden i regeringen i forhold til den omstridte reform:

»Det er tydeligvis en vanskelig intern regeringssag – både S og SF stemte jo også imod dagpengereformen,« siger han.

At 34.000 ledige ifølge AK-Samvirkes tal mister dagpengeretten i 2013 er med Verner Sand Kirks ord ti gange hensigten og understreger i hans øjne det kritisable i at lave så »voldsomme« reformer på et misforstået grundlag.

AK-Samvirkes egen prognose lyder, at hvis ikke beskæftigelsessituation ændres markant, så vil ca. 14.000 ledige i 2014 risikere at miste retten til dagpenge.