Cyberkrigen er for alvor brudt ud. Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) skriver i dag i en kronik i Berlingske, at cybertruslen udgør den største sikkerhedspolitiske udfordring, de vestlige lande står over for. For få dage siden betonede forsvarsministeren, at Rusland har løftet cyberangreb op på et helt nyt niveau.
»Det går bare ud på at forvolde skade ligesom i et militært angreb,« sagde forsvarsministeren på weekendens store sikkerhedspolitiske konference i München. Dermed lagde han sig på linje med en lang række andre NATO-forsvarsministre, der i München i det åbne såvel som i det lukkede rum drøftede cybertruslen fra de »fire store« – Rusland, Kina, Iran og Nordkorea.
På konferencen fremhævede den sikkerhedspolitiske ekspert Ian Bremmer, at de fleste vestlige lande er komplet uforberedte på dette – inklusive USA, som er det land, der det seneste år har investeret mest i cybersikkerhed. I 2016 brugte USA over 28 milliarder dollar på cybersikkerhed – en stigning fra godt syv milliarder dollar i 2007.
Danmark har afsat en halv milliard kroner til cybersikkerhed. Problemet er – ifølge flere sikkerhedspolitiske eksperter – at Vesten undervurderer, hvad de fire store er i stand til.
Claus Hjort Frederiksen er især bekymret for de konsekvenser, det har, at Rusland angreb Ukraine i sommeren sidste år. Den afledte konsekvens af dette cyberangreb var, at en række virksomheder – deriblandt Mærsk – blev ramt af det russiske angreb. Dette har kostet milliarder af kroner, og angrebet viser, hvor effektivt våbnet er. Ifølge Ian Bremmer eliminerede angrebet et halvt procentpoint af Ukraines bruttonationalprodukt ud over det store beløb, som angrebet også kostede eksempelvis Mærsk.
I maj sidste år var det så Nordkorea, der med et aggressivt computervirus ramte over 200.000 computere i 150 lande, hvilket også førte til milliardtab.
Problemet er, at der med Claus Hjort Frederiksens ord er tale om et militært angreb. Og dermed er spørgsmålet så, hvor omfattende et angreb der skal finde sted, før NATO aktiverer artikel fem og går i krig mod Rusland.
Svaret på dette spørgsmål er der ingen, der har lyst til at give.
