Kære Berlingske-læser, velkommen til mandagens Business-update her fra erhvervsredaktionen.

Vi har samlet dagens vigtigste historier for at give dig et overblik.

Snup en kop kaffe, og lad os så bare se at komme i gang.

#1 – Formand vil ændre stemningen om udskældt medicinalgigant

Aktiekursen hos den danske medicinalkæmpe Lundbeck er styrtdykket siden 2018. Faktisk er selskabets markedsværdi faldet med omkring 40 procent siden da.

Det har for nylig i Berlingske fået flere aktieanalytikere til at lange ud efter virksomhedens høje aflønninger af topledelsen.

»Der bliver simpelthen ikke skabt noget værdi eller fremdrift. Når man kigger på Lundbeck, har de jo ikke skabt nogen værdi på aktiemarkedet de seneste 20 år. Der er simpelthen bare ikke noget langtidsholdbarhed i måden, de driver deres forretning på,« udtalte Per Hansen, investeringsøkonom hos Nordnet, til Berlingske.

Bestyrelsesformanden i selskabet, Lars Rasmussen, har noteret sig den flade stemning, som har spredt sig omkring virksomheden, og den vil han gerne have ændret.

»Vi har været gode til at købe produkter, og vi har også et godt cashflow, så vi kan købe op uden at rejse kapital, men vi kan på grund af patentudløb i de kommende år ikke skabe så lang gennemsigtighed, at aktiekursen er bedre, end hvor den ligger,« udtaler han i et dugfriskt Børsen-interview.

Den danske medicinalgigant, som er specialiseret i produktion af lægemidler til behandling inden for hjernesygdomme, er stærkt udfordret af patentudløb på virksomhedens produkter, men Lars Rasmussen er optimistisk og ser en lovende produktlinje for sig.

I Børsen afviser han i samme ombæring, at Lundbeck skal drage konsekvensen af den lave aktiekurs og blive afnoteret.

#2 – Her er Liberal Alliances økonomiske rygrad

Danmarks mest indflydelsesrige erhvervsorganisation og en række rigmænd er med til at udgøre rygraden af Liberal Alliances økonomi.

Det viser partiets partiregnskab for 2022, som Altinget har gennemgået.

Som loven er i dag skal alle partier i sine årsregnskaber opgive navne på alle donorer, som støtter det respektive parti med et beløb på over 22.200 kroner.

Reglen gør det blandt andet muligt at se, at både Dansk Industri og Dansk Erhverv – landets mest magtfulde erhvervsorganisationer – støtter Liberal Alliance økonomisk.

Det er dog ikke muligt at se, hvor meget organisationerne støtter med, men altså alene, at de støtter. Det gør de sammen med rigmænd som Lars Seier Christensen, Lars Kolind og forretningsmanden Fritz Schur, viser regnskabet.

Også investeringsselskaberne Kjøller A/S og LIND INVEST spæder til Liberal Alliances kistebund.

Partiet med Alex Vanopslagh i spidsen er i absolut topform lige nu og stod i den seneste Gallup-måling, der blev foretaget for Berlingske, til hele 13,3 procent af stemmerne.

#3 – Dansk eksport rasler ned, mens Novo Nordisk trækker læsset

Den danske eksport har fået en rigtig skidt start på 2024.

En opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at eksporten af varer og tjenester faldt syv procent til 160 milliarder kroner i januar.

Det er det største månedlige fald i fire år.

Men som Berlingske tidligere har beskrevet, kunne billedet have set meget værre ud, hvis det ikke var for Novo Nordisks bidrag til dansk økonomi.

Sidste år voksede den danske økonomi således med 1,8 procent, men fratrukket medicinalindustrien ville den danske økonomi have skrumpet med 0,1 procent, viste tal fra Danmarks Statistik.

Dagens eksporttal skal dog ses i lyset af, at eksporttallene sagtens kan svinge meget fra måned til måned, og at det voksede ti procent i de foregående fire måneder.

Tre uundværlige fra Berlingske Business

Måske har du allerede set dem, hvis du har læst Berlingske i dag. Men her er tre historier, som vi vil anbefale dig at læse:

A: Fortrolige dokumenter afslører: Peter Warnøe lokkede investorer med hurtig gevinst i omstridt guldæg

En enorm værdistigning på kort tid var lokkemidlet, da den danske fond Nordic Eye for et år siden forsøgte at få investorer til at købe sig ind i selskabet Bellabeat. Tingene er dog langtfra gået efter planen.

Læs mere her.

B: Store pornosider vil slippe for krav: Så mange besøgende har vi slet ikke

Krav om blandt andet alderskontrol og offentliggørelse af annoncørliste ophidser tre store pornosider.

Læs mere her.

C: De interne spændinger stiger hos Google: Medarbejder rejste sig op og afbrød direktør – nu er han fyret

En ansat afbrød Googles israelske direktør under en stor teknologikonference for at protestere imod, at internetgiganten leverer »teknologi, som driver folkemord«. De interne spændinger i gigantkoncernen vokser og vokser.

Læs mere her.

Det var alt for denne gang, tak for at læse med!

Venlig hilsen

Daniel Tidemann Jensen, Business-journalist