1. Nord for Secre Cæur

Hvad: Parc de la Turlure
Hvor: Rue de la Bonne

Når man står foran Sacré Cœur-kirken i det nordlige Paris’ 18. arrondissement og nyder en af byens smukkeste udsigter, er det svært at forestille sig, at området omkring ikke allerede er udtømt for fantastiske oplevelser gennemdokumenteret af alverdens guidebøger. Men faktisk ligger der en lille perle gemt lige bag den enorme kirke, som kun ganske få har opdaget.

Omme på den anden side af Sacré Cœur ved siden af benedektinerklostret, er der ofte mennesketomt. Her ligger den lille park, Turlure. Udover ro og et imponerende udsyn til kirkens detaljerede bagside, ligger parken så højt, at man på klare dage lige nøjagtig kan skimte det nordøstlige Paris, som bare fortsætter ud i horisonten.

Fra parken kan man fortsætte ud på gaderne på nordsiden af la butte. Fra guidebøgerne kender man rue Lepic, der bestemt er et besøg værd, men der er også andre, mere rolige steder i de labyrintiske gader på bjerget. Kig f.eks. forbi de charmerende rækkehuse på den lille blinde vej Villa Leandre eller spis på den cool restaurant Marcel på Avenue Junot.

2. Den ukendte høj

Hvad: Butte Bergeyre
Hvor: Gaderne rue Georges Lardennois, rue Barrelet-De-Ricou og rue Philippe-Hecht

Paris er måske ikke bygget på syv høje som Rom, men dens buttes kan alligevel godt være med. De fleste kender Montmartre og måske også Buttes-Chaumont med den storslåede park eller det livlige kvarter på butte aux Cailles, knapt så kendt er Butte Bergeyre.

Højen ligger som en oplagt lille detour på en tur til det hippe 19. arrondissement, og fremtræder umiddelbart blot som et beboelseskvarter med lave, hyggelige huse, hvoraf de fleste er bygget i 1920’erne.

Men Butte Bergeyre er mere end det. Højen er et enestående eksempel på, hvordan et par hundrede indbyggere kan organisere sig og sammen skabe et helt unikt beboelsesområde. For på Butte Bergeyre finder du både bistader, en lille vinmark, der producerer omkring 100 liter pinot noir-vin per høst, og højens egen byhave, hvor beboerne kan dyrke grøntsager, krydderurter og frugt. En idyllisk kontrast til de miner, som butte Bergeyre oprindelig er bygget oven på. Flere af husene på højen er allerede begyndt at hælde lidt på grund af den ringe stabilitet.

Derudover har man fra Butte Bergeyre en smuk udsigt over det nordvestlige Paris, hvor man blandt andet kan se den ikoniske Sacré Cæur-kirke trone ude i horisonten. Det perfekte sted at finde sig til rette på en solskinsdag, hvis man har brug for ro og fordybelse i en ellers hektisk storby.

3. Marias' skjulte palæer

Hvad: Haven nær Archives Nationales
Hvor: Indgang fra 60, rue des Francs-Bourgeois

Det er fuldt ud forståeligt, at Marais hyggelige gader er fyldt med nysgerrige turister, der suger kvarterets bohême-atmosfære til sig. Det betyder desværre også, at noget af kvarterets autenticitet går tabt. Der er dog stadig få, men utrolig smukke åndehuller at finde i kvarteret.

Går man f.eks. ind i gården til museet Archives Nationales, og drejer til højre i stedet for at træde ind på museet, går man ned ad gangstien Ruelle de la Roche , hvor man for enden finder en smuk, smuk have. Som også er et lille himmerige for botanikere, da den rummer flere sjældne franske planter som f.eks ægte indisk kastanje.

Haven er omringet af ikke mindre fire palæejendomme fra 1700-tallet, som i sin tid blev bygget til adelige familier bosat i Paris. Siden 1875 er flere af palæerne gradvist blevet opkøbt af staten til administrationskontorer for nationalarkiverne og er desværre ikke åbne for offentligheden. Er man alligevel nysgerrig efter at se, hvordan sådan et palæ ser ud indvendig, kan det anbefales at gå ind på museet Archives Nationales, der ligeledes indtager bolig i et ældre palæ.

4. China Town i Paris

Hvad: Quartier Asiatique
Hvor: I »trekanten« mellem Avenue de Choisy, Avenue d’Ivry og Boulevard Masséna

Når man står af på metrostationen ved Tolbiac, fornemmer man straks, at kvarteret her ikke er gennemsnitparisisk. Gaderne domineres hverken af bistroer eller smarte tøjbutikker, derimod vrimler det med tosprogede butiksfacader, asiatiske restauranter og gadehandlere med varer fra fjerne egne. Vi er i Paris’ største asiatiske kvarter, hvor store dele af Paris’ kinesiske, vietnamesiske og indonesiske befolkning både bor og handler.

Det asiatiske kvarter i trekantsområdet i det 13. arrondissement byder først og fremmest på et hav af restauranter med asiatisk mad til en rimelig penge. Men også specialbutikkerne Parisstore og Tang Frères er en af grundene til, at Paris’ asiatiske befolkning valfarter til området for at handle de importerede fødevarer fra hjemlandet, som ellers er svære at skaffe i Frankrig.

Hvis man bliver træt af at gå rundt, søg da tilflugt på en af de mange restauranter – f.eks. Restaurant Imperial Choisy, som har et overvældende menukort, kunder af alle slags, lyse lokaler, en hurtig, uformel betjening og ikke mindst gode nudelsupper.

5. På landet i Paris

Hvad: La Campagne
Hvor: Gaderne rue Irénée, rue Jules-Siegfred, rue Paul-Strauss omkranser kvarteret

Man skulle ikke tro, at man befandt sig i en storby, når man lægger vejen forbi La Campagne i det 20. arrondissement. Men ikke desto mindre er det her, man finder, hvad der svarer til byggeforeningshuse på parisisk manér.

Navnet henleder tankerne på hvedemarker, græssende køer og bondehuse, men i virkeligheden er det navnet på en andelsboligforening, som blev opført til fattige arbejderfamilier i starten af forrige århundrede. Dengang kunne man købe byggegrunde for kun 10 francs per kvadratmeter. Den lave pris – også set med datidens øjne – skyldtes, at området ligger i et gammelt stenbrud, fyldt op med murbrokker, hvor jorden ikke egnede sig til at opføre store etageejendomme på.

I dag udgør La Campagne 92 to-etagers byhuse, der alle er udstyret med overdådige forhaver med blomster, træer og buske i alverdens farver, og er et fabelagtigt syn.

Som man formentlig ikke kommer til at dele med ret mange andre turister, for medmindre man lige har været forbi kirkegården Père Lachaise for at se Jim Morrisons grav, er det 20. arrondissement for mange turister ukendt territorium.

Det er ikke det for de lokale, det er her, mange almindelige parisere med gennemsnitlige lønninger bor. Og kan nyde godt af de hippe restauranter og luksuriøse hoteller, der i løbet af de seneste år er skudt op i området.