Hvad laver de små huse egentlig der lige midt i København?

Københavnersnuden kigger på arkitekturpavilloner i denne uge og undrer sig over formålet.

»Elisa and the 11 Swans« refererer til H.C. Andersens eventyr om »De vilde svaner« og er en fin lille ting i sig selv. Den gør bare ikke noget ved rummet omkring sig. Linda Kastrup

Som mange læsere formentlig ved, er København i år udnævnt til intet mindre end hele verdens arkitekturhovedstad. »World Capital of Architecture 2023« er den officielle titel på hæderen, som er både støttet og promoveret af UNESCO og den internationale arkitektforening UIA.

Det er en fin og passende ære for vor smukke hovedstad, der i de seneste 20 år konsekvent har ligget i top tre, når diverse magasiner og medier har kåret »verdens bedste by« og den slags. Her er vitterlig megen smuk arkitektur, og generelt er det arkitektoniske niveau i Danmark meget højt sammenlignet med vore nærmeste naboer.